Τετάρτη 10 Γενάρη 2018
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
«Ζωντανός» ο ΠΑΟΚ, δοκιμασία για την ΑΕΚ

Με «φόρα» από τη νίκη του επί του Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις με επιτυχία, καθώς επικράτησε χτες στην Πυλαία της ιταλικής Ορλαντίνα με 79-61, για τη 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο FIBA Champions League. Με τη νίκη αυτή ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχει περισσότερες ελπίδες πρόκρισης, καθώς με απολογισμό 4 νίκες - 6 ήττες βρίσκεται κοντά στην πρώτη τετράδα, που οδηγεί στην επόμενη φάση. Πολλά θα εξαρτηθούν από το αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα στην 5η Βέντσπιλς και την 4η Σαλόν, αλλά και από την επόμενη αναμέτρηση του ΠΑΟΚ, με αντίπαλο τη 2η Τενερίφη.

Στον χτεσινό αγώνα ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο (15-18), από κει και μετά όμως ανέβασε ρυθμούς, απέκτησε τον έλεγχο (41-35 ημίχρονο) και εδραίωσε την κυριαρχία του στην επανάληψη, παίρνοντας διαφορά στο σκορ (62-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου) την οποία συντήρησε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Ξεχώρισαν οι Χρυσικόπουλος (13 πόντοι) και Τζόουνς (11 π.).

Δοκιμασία ΑΕΚ στην Τουρκία

Για τον 3ο όμιλο, η ΑΕΚ δοκιμάζεται σήμερα στην Τουρκία απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου Μπάνβιτ (19.00 - ΕΡΤ3), σε έναν κομβικό αγώνα. Η «Ενωση» καλείται να θυμηθεί τον καλό της ευρωπαϊκό εαυτό, τον οποίο είχε δείξει στα τελευταία παιχνίδια και που την έβαλε σε τροχιά πρόκρισης, φέρνοντάς την στην 3η θέση της βαθμολογίας, με απολογισμό 5 νίκες - 4 ήττες. Η νίκη είναι το ζητούμενο για την ΑΕΚ προκειμένου να παραμείνει μέσα στην πρώτη τετράδα, αλλά και να ανέβει ψυχολογικά μετά το «στραπάτσο» στην Πάτρα από τον Προμηθέα.

«Εδειξε» πρωτιά ο Γκρίφιν (2018-12-12 00:00:00.0)
Ντέρμπι λεπτών ισορροπιών στο ΟΑΚΑ (2018-02-07 00:00:00.0)
Με άγχος στο τέλος η ΑΕΚ (2018-01-18 00:00:00.0)
Πέταξαν οι «Δικέφαλοι» (2017-01-11 00:00:00.0)
Κομβικές αναμετρήσεις για «Δικεφάλους» (2017-01-10 00:00:00.0)