Παρασκευή 20 Απρίλη 2018
ΠΑΟ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 82-89
Πέταξε την ευκαιρία

Την ευκαιρία να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας χαράμισε χτες ο Παναθηναϊκός, γνωρίζοντας την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 89-82 στο ΟΑΚΑ, στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση. Ετσι η ισπανική ομάδα ισοφάρισε τη σειρά των αγώνων σε 1-1 και απέκτησε το πάνω χέρι για την πρόκριση, καθώς έχει τους επόμενους δύο αγώνες στην έδρα της. Εκεί ο Παναθηναϊκός καλείται πλέον να πετύχει τουλάχιστον μία νίκη, ώστε να διατηρηθεί στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Απέναντι σε μια σαφώς πιο προετοιμασμένη και διαβασμένη Ρεάλ, σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, οι «πράσινοι» πλήρωσαν κυρίως τις αμυντικές τους αδυναμίες, την κατά κράτος απώλεια των ριμπάουντ (18 έναντι 37), καθώς και την αστοχία στα μακρινά σουτ. Τα τελευταία, αντίθετα, αποτέλεσαν ένα από τα βασικά στοιχεία που οδήγησαν τη Ρεάλ στη νίκη, καθώς είχε 11 τρίποντα (με πρωταγωνιστές τους Κάρολ και Τόμπκινς).

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το ρυθμό διατηρώντας μικρό προβάδισμα στο σκορ (21-16 στο 10', 40-35 ημίχρονο). Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Με την απώλεια των ριμπάουντ να συνεχίζεται (μόλις 3 επιθετικά στο σύνολο), η Ρεάλ κυριάρχησε στην 3η περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 32-21 έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη (65-61). Παρά την αντίδραση της ελληνικής ομάδας στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όταν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 68-68, βρίσκοντας κάποια καθοριστικά τρίποντα, η Ρεάλ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αποκτώντας ξανά το προβάδισμα στο 35' (72-76), το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 11 (1), Ρίβερς, Τζέιμς 20 (2), Πέιν 13, Παππάς 1, Ντένμον 8 (2), Γκιστ 5, Βουγιούκας, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 4, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 5.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 2, Ραντλ, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 10, Ντόντσιτς 8, Ρέγιες 18, Αγιόν 8, Γιούστα, Κάρολ 17 (4), Ταβάρες 2, Τόμπκινς 12 (3), Τέιλορ 8 (1).

• Στον άλλο αγώνα της βραδιάς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Κίμκι με 89-84, έκανε το 2-0 στις νίκες και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.