Πέμπτη 26 Απρίλη 2018
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΠΑΟ 81-74
Τον «τελείωσε» από μακριά

Τα καθοριστικά λάθη και η κακή αμυντική λειτουργία στα τελευταία λεπτά κόστισαν στον Παναθηναϊκό, που ηττήθηκε χτες στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ με 84-71, στον τρίτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας. Ετσι η ισπανική ομάδα έκανε το 2-1 στις νίκες και απέκτησε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στο φάιναλ φορ του Βελιγραδίου, καθώς χρειάζεται άλλη μία νίκη, ενώ ο Παναθηναϊκός στον αυριανό 4ο αγώνα, στο ίδιο γήπεδο, παίζει το τελευταίο του «χαρτί», με στόχο την ισοφάριση της σειράς και το γύρισμά της σε 5ο αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» συνεχίζουν να ψάχνουν το μεγάλο «διπλό» στη διοργάνωση, τουλάχιστον χτες όμως έδειξαν ικανοί να βάλουν τέλος σ' αυτήν την αρνητική κατάσταση. Παρά το «μπλακ άουτ» στο διάστημα 15' - 30', που τους υποχρέωσε να «κυνηγούν» στο σκορ κατά το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (40-34, 44-34, 50-40, 55-42), με μπροστάρη τον Καλάθη και καθοριστικά σουτ του Τζέιμς κατάφεραν να ανακάμψουν στην 4η περίοδο, «ροκανίζοντας» τη διαφορά (65-64 στο 35') και κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι.

Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Γιουλ με δύο συνεχόμενα τρίποντα μετέτρεψε το 64-63 σε 70-63 υπέρ της Ρεάλ, με την ελληνική ομάδα όμως και πάλι να απαντά και να ισοφαρίζει σε 70-70. Η αντίστασή της κάμφθηκε ουσιαστικά όταν ο Κάρολ με τρίποντο και φάουλ στα 44'' έδωσε στους γηπεδούχους διαφορά 5 πόντων (77-72), την οποία δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν οι «πράσινοι» στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 4, Ράντολφ 8, Ρούντι 9 (1), Ντόνσιτς 7, Ρέγιες 5, Αγιόν 8, Κάρολ 17, Ταβάρες 2, Γιουλ 8, Τόμπκινς 5, Τέιλορ 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 6, Ρίβερς, Τζέιμς 14, Πέιν, Παππάς, Ντένμον 3, Γκιστ 15 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Γκέιμπριελ 2, Λοτζέσκι 3, Καλάθης 26, Αντετοκούνμπο 3.

• Στο άλλο ματς της βραδιάς η Κίμκι νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 79-73 και μείωσε σε 2-1 στις νίκες.
Προβάδισμα τίτλου ο ΠΑΟ (2018-06-12 00:00:00.0)
Πέταξε την ευκαιρία (2018-04-20 00:00:00.0)
Βρήκε ...Καλάθη στην επανάληψη (2017-05-12 00:00:00.0)
Ζωντανός για τετράδα (2017-03-22 00:00:00.0)
Οι λεπτομέρειες ...στέρησαν την ανατροπή (2014-04-17 00:00:00.0)
Ντέρμπι... όνομα και πράγμα (2011-12-06 00:00:00.0)