Παρασκευή 4 Μάη 2018
Πρώτο βήμα για τον Ολυμπιακό

«Μιλώντας» στο τέλος, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στη Volley League ανδρών, επικρατώντας με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό που έγινε στο κλειστό του Ρέντη. Θυμίζουμε ότι ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας που έχουν λόγω της πρωτιάς τους στην κανονική περίοδο, σε περίπτωση 5ου αγώνα. Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί στην Πυλαία την Κυριακή.

Στο χτεσινό παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν δυο φορές, 1-0 και 2-1 σετ (25-15, 25-22), είδαν τον ΠΑΟΚ να απαντάει και στις δυο περιπτώσεις (25-17, 25-22) και να οδηγεί τον τελικό στο τάι μπρέικ. Εκεί οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν εντυπωσιακοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, επικρατώντας άνετα με 15-6.