Πέμπτη 25 Οχτώβρη 2001
ΜΠΑΣΚΕΤ
Γέλασε τελευταία

«Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος» λέει η παροιμία, και στη χτεσινή ΑΕΚ ταιριάζει γάντι. Η Ενωση στο ΟΑΚΑ πέτυχε σπουδαίας σημασίας νίκη επί της «άσπονδης φίλης» Ταουγκρές με 85-82 στην παράταση (κ.α. 75-75) μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Αν θυμηθούμε μάλιστα τα λόγια του Ντράγκαν Σάκοτα που, τόσο για τον σημερινό αγώνα όσο και για την πρώτη θέση του ομίλου, είχε χρίσει φαβορί τους Ισπανούς, καταλαβαίνετε τη μεγάλη σημασία που μπορεί να έχει για τη συνέχεια η νίκη της ελληνικής ομάδας. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και να οδηγήσουν ένα παιχνίδι που από την αρχή έμοιαζε χαμένο στην παράταση. Εκεί πιο ψύχραιμοι και με ανεβασμένη πλέον ψυχολογία πήραν την πολύτιμη νίκη. Αντίθετα με ό,τι συνέβη στο φινάλε, σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού τα πράγματα κυλούσαν από το κακό στο χειρότερο για την ΑΕΚ. Μετά τη βραχεία κεφαλή που είχε στο σκορ στη λήξη της πρώτης περιόδου με 18-15 χάρη στον εκπληκτικό και χθες Χόλντεν αλλά και τον Μπετς τα πράγματα στη συνέχεια άλλαξαν. Με μπροστάρηδες τους Ομπέρτο και Σκόλα η Ταουγκρές αρχικά με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά (18-21), ενώ έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά +9 (32-41). Η άμυνα της ΑΕΚ είχε φοβερά προβλήματα και στην τρίτη περίοδο που βρήκε πάλι την ισπανική ομάδα μπροστά με 62-53. Ομως στην τελευταία περίοδο το «ξύπνημα» του Μιχάλη Κακιούζη, σε συνδυασμό με το συνεχόμενο επιθετικό οίστρο του Χόλντεν έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 1` πριν το φινάλε (70-70). Ισόπαλες βρήκε τις δυο ομάδες και η λήξη της κανονικής διάρκειας. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πιο ψύχραιμοι στο έξτρα πεντάλεπτο και με κορυφαίο επιθετικά τον Κακιούζη, αλλά και το νεαρό Ζήση να κάνει πολύ καλή δουλιά τόσο οργανωτικά όσο και επιθετικά έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 85-82.

ΑΕΚ: Χόλντεν 25 (2), Ζήσης 7, Ταπούτος 2, Κόμαζετς, Χατζής, Ντικούδης 14, Μπιλμπά, Μπετς 13, Κακιούζης 24. ΤΑΟΥΓΚΡΕΣ: Σκόλα 29, Νοτσιόνι 6 (2), Μπένρτι 10 (2), Φουαρέ 6, Τιμίνσκας 7, Τομάσεβιτς 11, Πετρούσκα, Ομπέρτο 9, Κορτσιάνι 4 (1).

• Στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Κόρατς προκρίθηκε χθες το Μαρούσι, αφού επικράτησε της βοσνιακής Σιρόκι με 87-61, υπερκαλύπτοντας τη διαφορά των 9 πόντων της ήττας του πρώτου αγώνα.
Συνήθεια το άγχος (2004-12-02 00:00:00.0)
Διπλή απογοήτευση (2002-10-24 00:00:00.0)
«Αγκάλιασε» τον τίτλο (2002-05-28 00:00:00.0)
Πιο καλή η... μοναξιά (2001-10-23 00:00:00.0)
Ακατάλληλο για... καρδιακούς (2001-03-29 00:00:00.0)
Μαθήματα... άμυνας (2001-03-08 00:00:00.0)