Πέμπτη 25 Οχτώβρη 2001
Επιασε κορυφή

Μόνος πρώτος στο ρετιρέ του Α' ομίλου της Ευρωλίγκα έμεινε από χθες ο Ολυμπιακός που επικράτησε στη Γλυφάδα της πολωνικής Σλασκ με 101-79. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις τους στηριζόμενοι στον ασταμάτητο Τζέιμς Φόρεστ ο οποίος σημείωσε 27 πόντους (21 στο Α' μέρος), είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού και του σκορ καθώς δεν έχασε ούτε μία φορά το προβάδισμα.

Το αρχικό 15-12 έγινε 24-14 στο 9ο λεπτό με το δεκάλεπτο να λήγει με τον Ολυμπιακό στο +11 (27-16) αν και λίγο πριν είχε προηγηθεί ακόμη και με 13 (27-14) ενώ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 52-37. Η Σλασκ αντέδρασε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου μειώνοντας αρχικά σε 59-51 (26ο λεπτό) στο τέλος η διαφορά είχε μειωθεί στους 6 πόντους (69-63). Οι φωνές του Ζούρου στη μικρή ανάπαυλα, ξύπνησαν τους παίκτες του οι οποίοι μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και το πέτυχαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαλουκάς 15, Φορντ 24, Ρισασέ 2, Φόρεστ 27, Ζεβροσένκο 12, Μπουντούρης 2, Γέλιτς, Ντε Μιγκέλ 6, Παπανικολάου 13

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ: Βίνσον 5, Μπίγκους, Αλάνοβιτς 8, Χόκινς 4, Ζιελίνσκι 17, Αντομάιτις 10, Φετίσοβ 15, Εϊνικις 12, Τόμζικ 8