Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Rapid και Blitz 2019

Πραγματοποιήθηκε από 26 έως 30 Δεκέμβρη στη Μόσχα

Σάββατο 4 Γενάρη 2020 - Κυριακή 5 Γενάρη 2020

Η απονομή των επάθλων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Από 26 έως 30 Δεκέμβρη 2019 πραγματοποιήθηκε στη Μόσχα το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα γρήγορου (Rapid) και πολύ γρήγορου σκακιού (Blitz).

Ο Magnus Carlsen, ήδη παγκόσμιος πρωταθλητής στο κλασικό σκάκι, αναδείχθηκε πρωταθλητής και στο Rapid, με 11,5/15, ένα βαθμό μπροστά από τους Alireza Firouzja και Hikaru Nakamura. Ο Vladislav Artemiev σημείωσε 10,5 πόντους.

Στο γυναικείο τμήμα, η Humpy Koneru κέρδισε τον πρώτο της παγκόσμιο τίτλο, νικώντας την Lei Tingjie στο tie-break.

Ο Carlsen κέρδισε επίσης το Blitz, νικώντας τον Hikaru Nakamura σε ένα τεταμένο tie-break. Αυτός ήταν ο πέμπτος τίτλος του Carlsen, ο οποίος για δεύτερη φορά κρατάει ταυτόχρονα και τους τρεις παγκόσμιους τίτλους: Rapid, Blitz και κλασικό σκάκι.

Ο Vladimir Kramnik επέστρεψε στον ανταγωνισμό και πήρε την τρίτη θέση στο Blitz.

Η Kateryna Lagno κατάφερε επίσης να υπερασπιστεί τον τίτλο που κέρδισε το 2018, της πρωταθλήτριας στο Blitz, μετά από ισοπαλία στον τελικό γύρο, ενώ η κοντινή της αντίπαλος Anna Muzychuk πήρε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Η Tan Zhongyi πήρε το χάλκινο σε tie-break πίσω από τις προαναφερθείσες.

Η βαθμολογία των 10 πρώτων στο Rapid (άνδρες)...