Ηδη μία Κομματική Οργάνωση υπερκάλυψε το στόχο της και τον αναπροσαρμόζει προς τα πάνω
Εξι «κλεισίματα» έχουν πραγματοποιήσει οι Οργανώσεις του ΚΚΕ και της ΚΝΕ για την Οικονομική Εξόρμηση Νοέμβρη - Δεκέμβρη που προκήρυξε η ΚΕ του Κόμματος, με την κάλυψη του πανελλαδικού πλάνου να φτάνει στο 62,40%.
Το πολιτικό άνοιγμα των Οργανώσεων συνεχίζεται, προφανώς με τις αναγκαίες προσαρμογές λόγω της πανδημίας, όμως η μάχη της Οικονομικής Εξόρμησης κλιμακώνεται, με τα αποτελέσματα να επιβεβαιώνουν τους δεσμούς του Κόμματος με τον εργατόκοσμο.
Μάλιστα, με το τελευταίο «κλείσιμο» η ΚΟ Εξωτερικού υπερκάλυψε το στόχο της, φτάνοντας στο 103,13%, περίπου ένα μήνα νωρίτερα από την ολοκλήρωση της Εξόρμησης! Και επειδή το πλάνο της αποδείχθηκε ...μικρό οι Οργανώσεις της αποφάσισαν την αναπροσαρμογή του προς τα πάνω κατά 20%, βάζοντας δηλαδή ακόμα πιο ψηλά τον πήχη της δουλειάς τους.
Με την ΚΟ του Εξωτερικού να ηγείται στην άμιλλα ανάμεσα στις Οργανώσεις και να δίνει το παράδειγμα, η προσπάθεια συνεχίζεται. Ετσι, στη δεύτερη θέση της κατάταξης των Οργανώσεων συνεχίζει σταθερά να βρίσκεται η ΚΟ Αιγαίου, που αυτήν τη βδομάδα είχε την καλύτερη απόδοση (+10,06%) φτάνοντας στο 76,82% και αυξάνοντας έτσι τη διαφορά από την ΚΟ Θεσσαλίας, η οποία παραμένει τρίτη με 69,57%.
«Κατά πόδας» ακολουθεί η ΚΟ Πελοποννήσου που μείωσε τη διαφορά της, στην προσπάθεια να βρεθεί στην τριάδα, έχοντας φτάσει στο 66,91%. Ακολουθούν η ΚΟ Ανατολικής Στερεάς - Εύβοιας με 64,03%, η ΚΟ Κρήτης με 62,04%, που πέρασε την ΚΟ Αττικής, η οποία έφτασε στο 61,84%. Στην 9η θέση πέρασε η ΚΟ Ηπείρου με 58,73% που άφησε την ΚΟ Κ. Μακεδονίας στη 10η θέση με 57,13%, πάνω από την ΚΟ Δυτικής Ελλάδας, η οποία έχει φτάσει στο 55,41%. Η ΚΟ Δυτικής Μακεδονίας είναι στο 53,10% και, τέλος, η ΚΟ Ανατολικής Μακεδονίας στο 46,50%.