Sportidea |
Τελευταίος γέλασε ο Αναστασιάδης και όχι ο Μαρκαριάν |
Το «τριφύλλι», παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς, κατάφερε να φθάσει κοντά στη βρύση αλλά όμως όχι και να πιει νερό. Ο Σέρχι Μακαριάν άφησε στον πάγκο τους Κωνσταντίνου, Καραγκούνη, Κόλκα, προτιμώντας να ξεκινήσει με τους Γκούμα, Μπασινά, Γκαλέτο, Βόκολο αλλά και τον Μικαέλσεν. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν νωρίς νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυρίως στο χώρο του κέντρου, δείχνοντας μια διαφορετική εικόνα από αυτή των τελευταίων αγώνων. Οι προσπάθειές τους καρποφόρησαν στο 40` όταν μετά από μια πολύ ωραία επέλαση του Λυμπερόπουλου η μπάλα βρήκε το πόδι του Κυριαζή και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Λυμπερόπουλος κατάφερε να γράψει το 2-0 όταν εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Χαλκιά σε σουτ του Ολισαντέμπε.
Με τον αέρα του 2-0 οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο Β` μέρος όπου επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους απέναντι στον Ηρακλή που αρκέστηκε στις αντεπιθέσεις. Ομως, οι προσπάθειές τους για κάποιο τρίτο γκολ βρήκαν τον πολύ καλό χτες Χαλκιά που αρκετές φορές έκοψε τη φόρα των αντιπάλων του. Κυριότερες οι φάσεις του 51` του 58` και του 66` όταν σταμάτησε τους Ολισαντέμπε και Βαζέχα.
Ετσι στο 82` ήταν η σειρά του Ηρακλή να απαντήσει, όταν σε αντεπίθεση ο Φοφόνκα έβγαλε μόνο του τον Κεμπάτζε που πλάσαρε τον Νικοπολίδη σφραγίζοντας την πρόκριση για τους Θεσσαλονικείς.
ΠΑΟ: Νικοπολίδης, Σάριτς, Φύσσας, Μπασινάς (72' Κόλκα), Γκούμας, Γκαλέτο (87' Καραγκούνης), Βαζέχα (68' Βλάοβιτς), Λυμπερόπουλος, Ολισαντέμπε, Βόκολος, Μικαέλσεν
ΗΡΑΚΛΗΣ: Χαλκιάς, Κυριαζής (49' Κολομπούρδας), Χατζί, Κουτσουρές (72' Νασιόπουλος), Φοφόνκα, Στολτίδης, Χάγκαν, Μιλόγεβιτς (54' Δρούγας), Νεμπεγλέρας, Κεμπάτζε, Νατσούρας