ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΛΗΣ
«Χρυσός» ο Κουγιουμτζίδης

Συγχαρητήρια από το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ

Παρασκευή 1 Απρίλη 2022

Μία ακόμα μεγάλη επιτυχία σημείωσε ο Γιώργος Κουγιουμτζίδης, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 79 κιλών ελευθέρας πάλης στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Ουγγαρία. Στον τελικό της κατηγορίας ο Ελληνας παλαιστής νίκησε 7-6 τον Αζέρο Ασφάρ Ασίροφ και κατέκτησε το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο μέσα σε λίγες βδομάδες, καθώς ήταν 1ος και στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, στην ίδια κατηγορία. Σε επίπεδο ανδρών είναι το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στην ελευθέρα πάλη από το 2008.

Συγχαρητήρια από το ΚΚΕ

Τα θερμά του συγχαρητήρια στον Γ. Κουγιουμτζίδη εκφράζει το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ, σημειώνοντας ότι «αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο μετά από 14 χρόνια για τη χώρα μας και η πρώτη μεγάλη διάκριση για τον 20χρονο αθλητή. Συγχαρητήρια και στον προπονητή του, Θέμη Ιακωβίδη, για την προετοιμασία του νεαρού αθλητή».