ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Η πρόκληση της υπέρβασης για την Εθνική
Τρίτη 13 Σεπτέμβρη 2022

Με στόχο να κάνει την υπέρβαση σε Ευρωμπάσκετ μετά από 13 χρόνια και να βρεθεί στη ζώνη των μεταλλίων της φετινής διοργάνωσης, η Εθνική αντιμετωπίζει απόψε τη Γερμανία (21.30 - ΕΡΤ3) για την προημιτελική φάση, διεκδικώντας την πρόκριση στα ημιτελικά. Με τον αέρα της σπουδαίας πρόκρισης μετά τη νίκη επί της Τσεχίας για τους «16», η ελληνική ομάδα επιδιώκει την παρουσία της στην τετράδα για πρώτη φορά από το 2009 και το Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας, όπου είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Στον αποψινό αγώνα η Εθνική θα βρεθεί αντιμέτωπη με την οικοδέσποινα των αγώνων της τελικής φάσης Γερμανία, μια ιδιαίτερα δυνατή και φιλόδοξη ομάδα όπως έχει δείξει η παρουσία της μέχρι τώρα στη διοργάνωση. Για ένα ακόμα εμπόδιο και έναν ακόμα αγώνα με τις δικές του ιδιαιτερότητες έκανε λόγο ο ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Ιτούδης, τονίζοντας την ανάγκη οι παίκτες του να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις. Επανέλαβε ότι η ομάδα βλέπει κάθε αγώνα ξεχωριστά και προχωρά βήμα βήμα, καθώς και ότι η μέχρι τώρα αήττητη πορεία της Εθνικής δεν είναι κριτήριο προσέγγισης των παιχνιδιών, καθώς όπως εξήγησε οι νοκ άουτ αγώνες είναι κλειστοί και ο κάθε αντίπαλος έχει τις ίδιες δυνατότητες. Στην Εθνική δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα, την ώρα που στη Γερμανία είναι αμφίβολη η συμμετοχή των Βάγκνερ και Μπαμπ.

Στο τέλος ήρθε η πρόκριση

Στον αγώνα της φάσης των «16» η Ελλάδα τα βρήκε σκούρα απέναντι στους μαχητικούς Τσέχους, εν τέλει όμως πήρε τη νίκη με 94-88, την πρόκριση στους «8» και μαζί την άτυπη ρεβάνς για τους απανωτούς αποκλεισμούς από την Τσεχία τα τελευταία χρόνια (στο Μουντομπάσκετ του 2019 και στο περσινό προ-Ολυμπιακό τουρνουά). Η νίκη ήρθε χάρη σε ένα ξέσπασμα της Εθνικής στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο συνέλαβαν καθοριστικά παίκτες που δεν είχαν χρησιμοποιήσει πολύ μέχρι τώρα (Παπαπέτρου 13 πόντοι, Λαρεντζάκης 8 π.), «απελευθερώνοντας» έτσι τον Γ. Αντετοκούνμπο (27 π.), ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά των Καλάθη (14 π.) και Σλούκα (10 π.). Για τους Τσέχους πρωταγωνιστής ήταν ο Βέσελι (21 π.), οδηγώντας τους συμπαίκτες του στο να διεκδικήσουν τη νίκη για 35 λεπτά τουλάχιστον, στο τέλος όμως δεν είχαν τις απαντήσεις στο ελληνικό ξέσπασμα.

Την έκπληξη η Ιταλία

Μετά τη νίκη επί της Τσεχίας η Εθνική αντιμετωπίζει απόψε τη Γερμανία για την πρόκριση στα ημιτελικά
Σε ό,τι αφορά τους υπόλοιπους αγώνες των «16», το μεγάλο «μπαμ» έγινε από την Ιταλία, η οποία νίκησε 94-86 τη Σερβία που θεωρούνταν το μεγάλο φαβορί για τελικό. Με το ίδιο σκορ απέκλεισε την Κροατία η Φινλανδία μετά από εξαιρετική εμφάνιση, καθώς και η Πολωνία την Ουκρανία. Στην παράταση κρίθηκαν τα δύο μεγάλα ντέρμπι της φάσης των «16», με την Ισπανία να νικά 102-94 τη Λιθουανία και τη Γαλλία 87-86 την Τουρκία. Τέλος, η Σλοβενία πήρε την πρόκριση με τη μεγαλύτερη άνεση από όλες τις ομάδες των «8», επικρατώντας 88-72 του Βελγίου.

ΑΤΙΤΛΟ (2022-09-10 00:00:00.0)
Αήττητη στους «16» η Εθνική (2022-09-09 00:00:00.0)
Σε περιπέτειες με το «καλημέρα» η Εθνική (2021-07-01 00:00:00.0)
Στο δύσκολο δρόμο... ψάχνει πυξίδα για οκτάδα (2019-09-07 00:00:00.0)
Γλυκιά ...ήττα (2002-10-02 00:00:00.0)
Μεσογειακή υπόθεση (1999-07-11 00:00:00.0)