ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ - ΠΑΟ 0-1
Μίλησε ο «Μανόλης»
Πέμπτη 19 Δεκέμβρη 2002

Καλή απόδοση είχε ο Κωνσταντίνου, έχασε και πάλι ευκαιρίες και αντικαταστάθηκε στο 60' από τον Βαζέχα
Ενα γκολ του «Μανόλη» Ολισαντέμπε στο ξεκίνημα του Β΄ ημιχρόνου (46΄) ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό να πάρει τη νίκη με 1-0 στα Ανω Λιόσια με αντίπαλο τον Ακράτητο. Ετσι οι «πράσινοι» έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά με δεδομένη και τη ρεβάνς στη Λεωφόρο. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν μέτριο με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων ιδιαίτερα επιθετικά όπου το δίδυμο Κωνσταντίνου-Ολισαντέμπε τα πήγε πολύ καλά. Μάλιστα ο Κύπριος έχασε και κάποιες ευκαιρίες ενώ έδειξε να είναι κινητικός. Στη συνέχεια ο ρυθμός του «τριφυλλιού» έπεσε αισθητά, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισορροπήσουν τον αγώνα και να πάρουν πρωτοβουλίες. Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Ακράτητος μετά από λάθος του Σαΐνιο έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Στιγματούλη που έστειλε την μπάλα άουτ.

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ: Ράπτης, Στέχαρνικ, Ποζαπαλίδης (65΄ Γκαρώζης), Σούχαντσοκ, Γκλάουμπερ, Βελέντζας (65΄ Ραζανάουσκας), Παγιαζίντ (71΄ Μπάρκογλου), Μεσέρδης, Μαγκαφίνης, Στεφανίδης, Τζιωρτζιόπουλος. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσώλης, Μικάελσεν, Βόκολος, Κυργιάκος, Κωνσταντίνου (60΄ Βαζέχα), Μπασινάς, Σαπάνης, Ολισαντέμπε, (68΄ Καραγκούνης), Κωνσταντινίδης (77΄ Σαΐνιο), Φύσσας.