ΑΕΚ - ΠΑΟ 72-67
Παρέμεινε... ζωντανή
Πέμπτη 19 Ιούνη 2003

Την ευχάριστη έκπληξη του χτεσινού αγώνα αποτέλεσε ο νεαρός Μπουρούσης
«Ζωντανή» στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος έμεινε η ΑΕΚ μετά τη νίκη χτες στα Λιόσια επί του Παναθηναϊκού με 72-67 αφού ισοφάρισε έτσι το σκορ στις νίκες σε 1-1. Η Ενωση αν και χωρίς ένα βασικό της ατού, τον Δήμο Ντικούδη που είναι τραυματίας, κατάφερε να να ξεπεράσει την ήττα στο Σπόρτιγκ και να δείξει ένα άλλο πρόσωπο. Αυτό όμως έγινε στο δεύτερο μέρος του χτεσινού παιχνιδιού, όπου οι «κιτρινόμαυροι» στην τρίτη περίοδο «άναψαν» τις μηχανές και κατάφεραν να ανατρέψουν τη μέχρι εκείνη την ώρα σε βάρος τους κατάσταση (33-37 ημίχρονο). Το ξύπνημα του Νίκου Χατζή, η πολύτιμη βοήθεια του Μπλάκνεϊ, αλλά και η πολύ καλή απόδοση του νεαρού Μπουρούση που αντικατέστησε επάξια τον Ντικούδη, οδήγησαν τους γηπεδούχους σε ένα σερί 19-8 όσον αφορά την τρίτη περίοδο την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 52-45. Στο ίδιο κρεσέντο συνέχισε ο «Δικέφαλος» και στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά η επιπολαιότητα των παικτών του λίγο έλειψε να αποβεί μοιραία. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε θυμούμενος τον καλό του εαυτό του πρώτο μέρος, ενώ αντίθετα η ΑΕΚ ήταν άστοχη σε διαδοχικές προσπάθειες. Ετσι οι «πράσινοι» μείωσαν σε 66-62 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Χατζής με βολές έκανε το 68-62, ο Φώτσης με τρίποντο μείωσε σε 68-65 αλλά Μπουρούσης και Μπετς με βολές χάρισαν τη μεγάλη νίκη στην ΑΕΚ.

ΑΕΚ: Μπλάκνεϊ 6, Κρίσπιν 4, Ζήσης 10, Μπουρούσης 10, Χατζής 19, Αντιτς 7, Μπετς 16.

ΠΑΟ: Αλβέρτης 4, Καλαϊτζής 3, Λάκοβιτς 4, Φώτσης 15, Κουτλουάι 5, Μίντλετον 11, Τσαρτσαρής 10, Μακντόναλντ 10, Μπιούφοροντ 7