Τρεις νικητές στο «Αεροφλότ 2004»
Κυριακή 7 Μάρτη 2004

Στο πολύ ισχυρό διεθνές τουρνουά της «Αεροφλότ» που έγινε πρόσφατα στη Μόσχα, ισοβάθμησαν δύο Ρώσοι και ένας Αρμένιος, ο βετεράνος GM και μέλος της Εθνικής Ομάδας της Σοβιετικής Ενωσης Ραφαέλ Βαγκανιάν. Με καλύτερο συντελεστή ισοβαθμίας η τελική βαθμολογική κατάταξη ήταν: 1-3. Φιλίποβ (Ρωσία 2609), Βαγκανιάν (2623), Ρουμπλέβσκι (Ρωσία 2655), 4-16. Βαν Βέλι (Ολλανδία 2617), Ντρέεβ (Ρωσία 2682), Τρεγκούποβ (Ρωσία 2628), Σαντβακάσοβ (Καζακστάν 2611), Μαρκόβσκι (Πολωνία 2603), Μαμεντιάροβ (Αζερμπ. 2646), Μπέρκες (Ουγγαρία 2602), Σασικιράν (Ινδία 2614), Γκραφ (Γερμ. 2629) κ.ά.

Από ελληνικής συμμετοχής, (σε σύνολο 203 ισχυρών GM) ο Βασίλης Κοτρωνιάς με 5 βαθμούς κατέλαβε την 53η θέση, ενώ ο GM Θανάσης Μαστροβασίλης με 4 βαθμούς την 121η θέση.

Στο Β΄ όμιλο της «Αεροφλότ 2004» οι Ελληνες Σκλαντζής και Σ. Λογοθέτης με 4,5 β. ο Γ. Συμεωνίδης με 4 β. και οι Σκαπέρδας, Τσάνας από 3 βαθμούς. Καλή θεωρείται η εμφάνιση του Δημ. Γκοκα στο 3ο όμιλο με 5,5 βαθμούς.

* Δύο νίκες και όλες οι άλλες συναντήσεις - μέχρι τον 6ο γύρο - στο «Λινάρες 2004» ήταν ισοπαλίες! Με νίκες ήταν οι δύο προπορευόμενοι 1-2. Λέκο (Ουγγ. 2722), Σίροβ (Ισπ. 2736) με 3 βαθ. σε 5 αγώνες. 3-6. Κράμνικ (2777 Ρωσ.), Κασπάροβ (2831 Ρωσ.), Βαλέγιο Πονς (2633 Ισπ.), Τοπάλοβ (2735 Βουλγ.) όλοι με 2,5 β. σε 5 αγώνες και 7. Ρατζιάμποβ (2656 Αζερμπ.) με 2 βαθ. σε έξι αγώνες.

* Στο Σχολικό Πρωτάθλημα Αττικής που έγινε στο Κορωπί, οι πρώτοι νικητές ήταν: Νηπιαγωγεία: 1. Σ. Κούρκουλος - Αρδίτης. Δημοτικά Α΄-ΣΤ΄: Γ. Καφούρος - Μόσχος, Γ. Χατζούδης, Κ. Μαλαματάς, Λ. Λιάσκος, Π. Χωματίδης, Γυμνάσια Α΄-Γ΄: Π. Σπύρου, Ν. Παπαδόπουλος, Ν. Κεκάτος. Πρωταθλητής Αττικής στα Λύκεια: Δ. Νταντσένκο.

Εσωτερικό πρωτάθλημα σε Δημοτικό Σχολείο των Πατησίων. Στην ένθετη φωτό, ο παλαιός Πρωταθλητής Ελλάδας Τριαντάφυλλος Σιαπέρας, στη μνήμη του οποίου διεξάγεται Ανοικτό Τουρνουά στον ΣΟΑ
Ελληνες σκακιστές στη Μόσχα (2016-03-06 00:00:00.0)
ΑΤΙΤΛΟ (2007-03-18 00:00:00.0)
Μειώνεται η ποιότητα του σκακιού (2005-03-27 00:00:00.0)
«Λινάρες 2004» (2004-02-29 00:00:00.0)
ΑΤΙΤΛΟ (2003-08-17 00:00:00.0)
ΑΤΙΤΛΟ (1999-07-11 00:00:00.0)