Ασημένιος ο Καραμηνάς
Πέμπτη 23 Σεπτέμβρη 2004

Η σταθερότητα στις βολές οδήγησε στη δεύτερη θέση του βάθρου τον Ελληνα αθλητή
Ενα ακόμη μετάλλιο στους 12ους Παραολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησαν χτες οι Ελληνες αθλητές. Ο Γιώργος Καραμηνάς κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη σφαιροβολία ανδρών της κατηγορίας F52 (αθλητές με κινητική αναπηρία) με καλύτερη βολή στα 8.51μ. Ο αθλητής από τον Αλμυρό Μαγνησίας επέδειξε μια σταθερότητα στις βολές και χαρακτηριστικό είναι ότι ουσιαστικά εξασφάλισε το ασημένιο μετάλλιο με τη δεύτερη βολή του. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Νεοζηλανδός Πίτερ Μάρτιν με 9.34μ και το χάλκινο ο Γερμανός Ρίκο Γκλάγκλα με 8.30μ.

Σπουδαία επιτυχία για τη χώρα μας σημείωσε ο Αριστοτέλης Μαρίνος, ο οποίος κατέλαβε την 4η θέση στα 100 μέτρα της κατηγορίας Τ38 (εγκεφαλική παράλυση), μένοντας εκτός βάθρου για μόλις έξι εκατοστά του δευτερολέπτου. Ο Ελληνας αθλητής ήταν τέταρτος με 11.70 σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ. Στα 100 μέτρα της κατηγορίας Τ12, ο Σταυρίδης συμμετείχε στο Β' τελικό για τις θέσεις 5-8, κατακτώντας τελικά την έκτη θέση με χρόνο 11.27, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Στον τελικό των 100μ γυναικών της κατηγορίας Τ36 (προβλήματα ισορροπίας) η Ελένη Σαμαριτάκη ήταν 6η με χρόνο 15.78. Στη δισκοβολία της κατηγορία F42 (ακρωτηριασμός στα κάτω άκρα) ο Θανάσης Δελληγιώργης ήταν 8ος με καλύτερη βολή στα 33.60.

Κολύμβηση

Μπορεί να μην κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο, εντούτοις η συμμετοχή και μόνο στον τελικό των 200μ ελεύθερο της κατηγορία S2 αποτελεί σημαντική επιτυχία. Ο λόγος για τους δυο Ελληνες αθλητές της κολύμβησης Αντώνη Κυμουνδρή και Γιώργο Καπελλάκη. Ο πρώτος κατέλαβε την 5η θέση με χρόνο 5.42.32 και ο δεύτερος ήταν έκτος με χρόνο 5.41.31.

Αρση Βαρών

Στην κατηγορία των 60 κιλών της άρσης βαρών σε πάγκο, ο Μωυσιάδης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κατακτώντας την 5η θέση. Ο 26χρονος, πρωταθλητής μας σήκωσε 165 κιλά στην πρώτη του προσπάθεια και έφτασε στη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του.