Υπερψηφίστηκε χτες επί της αρχής το νομοσχέδιο για την απελευθέρωση του ωραρίου καταστημάτων, οι ρυθμίσεις του οποίου - όπως υπογράμμισαν οι βουλευτές του ΚΚΕ - αποσκοπούν στην κυριαρχία των πολυκαταστημάτων με τον αφανισμό των μικρών
Eurokinissi |
Από τον προχτεσινό συμβολικό αποκλεισμό των ΕΒΕ στα διόδια της Διώρυγας Κορίνθου |
Σχολιάζοντας το άρθρο που αφορά τις προϋποθέσεις ίδρυσης πολυκαταστημάτων ο εισηγητής του ΚΚΕ, Νίκος Γκατζής, σημείωσε ότι «μπορεί να βγάλει άδεια ένας για ένα κατάστημα και στη συνέχεια να μη χρειαστεί να βγάλει καμιά άδεια, να ανοίγει δηλαδή πολυκαταστήματα συνέχεια σε μία περιοχή». Οπως επισήμανε «στόχος είναι η κυριαρχία των πολυκαταστημάτων, κάτι που σημαίνει χτύπημα της μικρομεσαίας επιχείρησης και εδώ δεν προβάλλεται καμία αντίσταση». Οσον αφορά το θέμα των ελέγχων ο Ν. Γκατζής επισήμανε ότι «μέσα στους κανόνες της ελεύθερης αγοράς δεν μπορεί να υπάρξει κανένας έλεγχος, οποιοδήποτε μέτρο και αν παρθεί, θα είναι αναποτελεσματικό».
Ο βουλευτής του ΚΚΕ Τάκης Τσιόγκας στάθηκε ιδιαίτερα στο επιχείρημα που προβάλλεται από την κυβέρνηση και τους κάθε είδους υποστηρικτές των ρυθμίσεων του νομοσχεδίου, ότι δήθεν «το επαυξημένο ωράριο θα επιφέρει αύξηση θέσεων εργασίας». Απαντώντας σ' αυτό το επιχείρημα, που δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα, σημείωσε: «Η ζωή μέχρι σήμερα έδειξε ότι όπου έγινε απελευθέρωση του ωραρίου, παραδείγματος χάρη στα μεγάλα σούπερ-μάρκετ, απολύθηκαν χιλιάδες εργαζόμενοι που είχαν πλήρες ωράριο και ή έφυγαν τελείως ή ξαναπροσλήφθηκαν με ελαστικές εργασιακές σχέσεις, με τετράωρα, τρίωρα ή και εξάωρα. Και βέβαια στα σούπερ-μάρκετ, στις μεγάλες αλυσίδες, όχι μόνο δεν αυξήθηκαν οι θέσεις εργασίας, αλλά μία θέση εργασίας μοιράστηκε σε δύο και τρία άτομα, με μισθούς γύρω στα τριακόσια ευρώ το μήνα».
Στις επιπτώσεις προς τους επαγγελματίες αναφέρθηκε μεταξύ άλλων ο βουλευτής του ΚΚΕ Σταύρος Σκοπελίτης τονίζοντας ότι «ο επαγγελματίας και ο βιοτέχνης γνωρίζει πολύ καλά ότι η επιμήκυνση του ωραρίου θα αποτελέσει την ταφόπλακα για την επιχείρησή του, αφού δε θα μπορέσει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις που δημιουργεί. Ούτε ο ίδιος θα μπορέσει να έχει ανοιχτό 200 ώρες το μαγαζί του, ούτε ο τζίρος θα του επιτρέψει να προσλάβει υπάλληλους για να το πετύχει αυτό».