Διπλή έκπληξη

Εκτός θεσμού Ηρακλής, Ατρόμητος που αποκλείστηκαν από Παναχαϊκή και Θρασύβουλο αντίστοιχα. Εύκολα στους «16» ο Ολυμπιακός

Παρασκευή 11 Νοέμβρη 2005

Κορυφαίος και σκόρερ ο Ντάνι χτες στον Πύργο
Για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε χτες ότι η διοργάνωση του Κυπέλλου είναι ο θεσμός των εκπλήξεων. Ετσι δυο ακόμη ομάδες της Α' Εθνικής, έβδομη και όγδοη κατά σειρά, είπαν αντίο από αντιπάλους που θεωρούνταν αουτσάιντερ. Αυτή τη φορά ο... κλήρος έπεσε στον Ηρακλή και τον Ατρόμητο, που αποκλείστηκαν από Παναχαϊκή και Θρασύβουλο αντίστοιχα. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τον Πύργο, στους «16» του θεσμού. Αναλυτικότερα τα ματς:

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα και με αρκετές αλλαγές στην 11άδα ο Ολυμπιακός κέρδισε 4-0 στον Πύργο τον Πανηλειακό. Ο «χορός» των γκολ άνοιξε στο 17' με τον Καφέ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Ντάνι με αριστερό βολέ διπλασίασε τα γκολ. Και πάλι ο Ισπανός φορ, κορυφαίος του αγώνα, στο 44' διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη με απευθείας φάουλ ο Τζόρτζεβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.