ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Αργησε να ξυπνήσει
Πέμπτη 21 Αυγούστου 2008

Για την 7η θέση πάει η Εθνική ανδρών
Στην προσπάθεια για την κατάκτηση της έβδομης θέσης του Ολυμπιακού τουρνουά υδατοσφαίρισης ανδρών, η εθνική ομάδα νίκησε χτες, στο πλαίσιο των αγώνων για τις θέσεις 7-12, την Κίνα με 13-8, μετά από πολύ καλή εμφάνιση. Τώρα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα παίξει σε ματς για τις θέσεις 7-10 κόντρα στη Γερμανία την Παρασκευή και, αν κερδίσει, θα διεκδικήσει την έβδομη θέση του τουρνουά, αμβλύνοντας κάπως τις αλγεινές εντυπώσεις από τη μέτρια συνολικά παρουσία των παικτών του Σάντρο Καμπάνια στους αγώνες του Πεκίνου. Η εθνική ήταν από την αρχή καλή και κυριάρχησε κόντρα στην Κίνα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντόσκα, ο οποίος πέτυχε συνολικά 4 γκολ. Παρά την προσπάθεια των Κινέζων, η διαφορά διατηρήθηκε και η εθνική πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη 7-5. Στο τρίτο οκτάλεπτο η εθνική διόρθωσε κάποια αμυντικά λάθη, προηγήθηκε με 9-5 και στην τελευταία περίοδο διατήρησε τη διαφορά, αν και χαλάρωσε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχτεί κάποια τέρματα, κατακτώντας τελικά τη νίκη με 13-8.