Εγκαινιάστηκε η Εκθεση Φωτογραφιών και Ντοκουμέντων για τα 90 χρόνια του ΚΚΕ
Motion Team |
Χαρακτηριστικά είναι τα λόγια ενός ανώνυμου εργάτη, που γράφτηκαν στο τετράδιο εντυπώσεων της Εκθεσης: «Δεν είμαι οπαδός ή μέλος του ΚΚΕ. Αλλά ξέρω ότι σε κάθε αγώνα μου (απεργίες, στάσεις εργασίας κλπ.), μόνο έναν βρήκα δίπλα μου στο δρόμο! Σας ευχαριστώ που είστε δίπλα σε κάθε εργαζόμενο. ΦΙΛΙΚΑ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ».
Ενας άλλος εργάτης, από τη Γαλλία, που βρέθηκε στα εγκαίνια της Εκθεσης, μιλώντας στον «Ρ», υπογράμμισε την τεράστια σημασία της αυτοτελούς ύπαρξης ενός κομμουνιστικού κόμματος βασισμένου στις αρχές του μαρξισμού - λενινισμού, όπως είναι το ΚΚΕ, με τη «μοναδική», όπως είπε, «ιστορία του». Ενώ μια φοιτήτρια δίνει τη δική της γνώμη: «Είναι πολύ χρήσιμη η γνώση της ιστορίας για το μέλλον. Και η Εκθεση αποσαφηνίζει πολλά πράγματα, είναι άκρως διαφωτιστική».
Η εκδήλωση των εγκαινίων ξεκίνησε με την απαγγελία του ποιήματος του Γιάννη Ρίτσου για το ΚΚΕ, από τους ηθοποιούς Καμενή Γαλάτσια, Παπαδημητρίου Θανάση, Φιτσιώρη Ελευθερία.
Ακολούθησε η ομιλία από τον Μάκη Μαΐλη, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ.