Στον τόπο θυσίας των καπνεργατών το Μάη του '36 κατέληξε η πορεία που έγινε υπό δυνατή βροχή
Motion Team |
Ο Κώστας Αβραμόπουλος, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ καταθέτει στεφάνι εκ μέρος του Κόμματος στο χώρο θυσίας των καπνεργατών |
Με τη συμμετοχή τους συγκρότησαν μια από τις μεγαλύτερες πρωτομαγιάτικες συγκεντρώσεις των τελευταίων χρόνων. Μια διαδήλωση που για να μετρηθεί χρειάστηκε να φτάσει στην οδό Τσιμισκή και να διαπιστωθεί ότι όταν η κεφαλή της πορείας βρισκόταν στη συμβολή με την οδό Βενιζέλου το τέλος της έβγαινε από την οδό Αγίας Σοφίας.
Στον ταξικό γιορτασμό της πρωτομαγιάς στη Θεσσαλονίκη, κάτω από τα πανό και τα λάβαρα της ταξικής πάλης, συσπειρώθηκαν εργάτες και εργάτριες που όλα τα προηγούμενα χρόνια και τώρα την περίοδο της οικονομικής κρίσης που η εργοδοσία κλιμακώνει την επίθεσή της, βλέπουν ότι όπου κυριαρχούν οι δυνάμεις της συναίνεσης, του εργοδοτικού συνδικαλισμού, οι εργάτες μετράνε ήττες. Βλέπουν ότι όπου βάζει τη σφραγίδα του το ΠΑΜΕ, οι αγώνες των εργατών έχουν αποτελέσματα, μετρούν ανάκληση απολύσεων, υπογραφή ικανοποιητικών συλλογικών συμβάσεων, πληρωμή των δεδουλευμένων, «κυνηγητό» των εργολάβων, απόκρουση των αξιώσεων των εργοδοτών για μείωση μισθών και ημερών εργασίας. Μετρούν βήματα στην οργάνωση του αγώνα και στον ταξικό προσανατολισμό του μέσα από το στήσιμο νέων σωματείων, νέων επιτροπών αγώνα, νέων κάστρων ταξικής αντίστασης.
MotionTeam |
Προηγούμενα απηύθυναν χαιρετισμό ο Γιώργος Χατζηλαζάρου, πρόεδρος του Συνδικάτου Οδηγών και Βοηθών Εμφιαλωμένων Ποτών, ο Γιάννης Κιουλπεκίδης, από την ΠΑΣΥ και ο Νίκος Σουγανίδης, από την Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα των ΕΒΕ.
Ακολούθησε πορεία, στους δρόμους της Θεσσαλονίκης. Μέσα από τα πανό και τα συνθήματα πρόβαλαν τις διεκδικήσεις τους οι εργάτες για σταθερή και μόνιμη δουλειά, μισθούς και μεροκάματα που να ανταποκρίνονται στις σύγχρονες αυξημένες ανάγκες τους, οι αγρότες για ικανοποιητικές τιμές στα προϊόντα. Νέοι μαθητές και σπουδαστές διαδήλωσαν «όχι παιδεία για λίγους κι εκλεκτούς, αγώνας ενάντια στους ταξικούς φραγμούς». Ολοι μαζί βροντοφώναξαν «Εμπρός λαέ μη σκύβεις το κεφάλι, με το ΠΑΜΕ αντίσταση και πάλη» και προσκάλεσαν: «Την κρίση να πληρώσει η πλουτοκρατία, απάντησε λαέ στην τρομοκρατία'.
MotionTeam |
Από την πορεία του ΠΑΜΕ στη Θεσσαλονίκη |