ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Μεταλλίων συνέχεια
Πέμπτη 2 Ιούλη 2009

Ο Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -84 κιλά στο καράτε, κατά τη διάρκεια της 6ης μέρας των Μεσογειακών Αγώνων της Πεσκάρα. Ο Ελληνας αθλητής επικράτησε στον τελικό Ιταλού Σαλβατόρε Λόρια με 1-0 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στο ίδιο αγώνισμα ο Σπύρος Μαργαριτόπουλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα +84 αφού στον τελικό του ρεπεσάζ νίκησε τον Αλβανό Αγκον Αγκάνι με 7-6 και κατέκτησε τρίτη θέση.

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ: Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στο απλό του πινγκ πονγκ των Μεσογειακών Αγώνων της Πεσκάρα ο Παναγιώτης Γκιώνης. Ο Ελληνας πρωταθλητής που ήταν το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος, επικράτησε στον τελικό του Κροάτη Αντρέι Γκάτσινα με 4-1 σετ (11-7, 11-5, 8-11, 11-2, 11-6). Στο απλό των γυναικών το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Κατερίνα Ντουλάκη, καθώς στο μικρό τελικό νίκησε 4-1 (11-9, 12-10, 2-11, 11-8, 11-9) την Κορνέλια Βάιντα από την Κροατία.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αναστασία Χριστοφόρου στα 50μέτρα πρόσθιο. Η Κύπρια κολυμβήτρια τερμάτισε σε 31.12. Στο ίδιο αγώνισμα, η Αγγελική Εξάρχου ήρθε έκτη με χρόνο 32.13, ενώ η Αννα Μαρία Λέτσιου αποκλείστηκε.

ΣΤΙΒΟΣ: Τα ελληνικά μετάλλια: ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Νικόλ Κυριακοπούλου (4,50 χρυσό) , ΤΡΙΠΛΟΥΝ: Δ. Τσιάμης (16.98 ασημένιο, ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ: Σπ. Λεμπέσης (78.66 ασημένιο), ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ: Στ. Παπαδοπούλου (67.55 χαλκινος).

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Υστερα από μία άσχημη εμφάνιση, η ομάδα των ανδρών ηττήθηκε με 30-23 από την Τουρκία, στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου της και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του τουρνουά χάντμπολ.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ: Η Ευγενία Ζαφειράκη κατέκτησε την τέταρτη θέση στον τελικό του σύνθετου ατομικού της ενόργανης γυμναστικής. Η Ελληνίδα αθλήτρια συγκέντρωσε 38.100 βαθμούς, καθώς βαθμολογήθηκε με 13.900 στο άλμα, με 12.200 στους ασύμετρους ζυγούς και 12.000 στη δοκό ισορροπίας.

ΠΟΛΟ: Την πρώτη νίκη πέτυχε η Εθνική ανδρών αφού επικράτησε της Τουρκίας με 11-9 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β' ομίλου.

ΜΠΑΣΚΕΤ: Την νίκη που την φέρνει στην τετράδα του τουρνουά πέτυχε χτες η Εθνική ανδρών επί του Μαυροβουνίου με 85-67. Επόμενος αντίπαλος της ελληνικής ομάδας, αύριο, θα είναι η Τουρκία.