Τα μοιράστηκαν όλα
Τρίτη 9 Γενάρη 2001

Sportidea

Μοιράστηκαν τα πάντα Βουλιαγμένη και Ολυμπιακός στην 9η αγωνιστική της Α1 στο πόλο
Από την αρχή είχε χαρακτηριστεί σαν το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής. Και τελικά δικαίωσε το χαρακτηρισμό του. Βουλιαγμένη και Ολυμπιακός μοιράστηκαν γκολ βαθμούς και θέαμα στο συναρπαστικότερο μέχρι στιγμής παιχνίδι του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μείνει αήττητος στην πολύ δύσκολη έδρα της Βουλιαγμένης παραχωρώντας ισοπαλία με 11-11. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 6-2, όμως η αποβολή με αντικατάσταση του Τεο Ντόγκας, αποδείχτηκε καθοριστική για τη συνέχεια. Ο παίκτης του Ολυμπιακού αποβλήθηκε γιατί παρενόχλησε τον Μάζη, όταν ο παίκτης της Βουλιαγμένης ήταν έτοιμος να εκτελέσει πέναλτι. Στη συνεχεία η Βουλιαγμένη εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Ντόγκας και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (6-6). Από το σημείο αυτό και μετά το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, ενώ δεν έλειψαν και τα λανθασμένα σφυρίγματα των διαιτητών, με αποτέλεσμα να εκνευριστούν οι παίκτες και των δύο ομάδων. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν δραματικά, αφού 1,5 λεπτό πριν το τέλος ο Γιάγκος με γκολ από την περιφέρεια, έκανε το 11-10 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Ομως η Βουλιαγμένη δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη και 1 λεπτό πριν τη λήξη ισοφάρισε 11-11 με τον Αφρουδάκη, στον παίκτη παραπάνω, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Η ομάδα του Πειραιά 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αλλά στην επιθετική προσπάθεια του Γιάγκου, ο Τσίκλος έκλεψε την μπάλα.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Αφρουδάκης 5, Κουτσογιάννης 2, Μάζης 2, Σάντα 1, Τσίκλος 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Θωμάκος 3, Ψύχος 2, Πλατανίτης 2, Βλοντάκης 1, Χατζηθεοδώρου 1, Κραβαρίτης 1, Γιάγκος 1.

Τα εννιάλεπτα: 3-6, 4-1, 1-2, 3-2.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η νίκη του Εθνικού επί των Χανίων με 11-10 στον Πειραιά. Τα άλλα αποτελέσματα: Γλυφάδα -ΠΑΟΚ 16-8, Πάτρα - Αρης Νίκαιας 15-10, Χαλκίδα - Παναθηναϊκός 5-16, Αρης Θ. - Χίος 9-12. Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 17, Βουλιαγμένη 15, Παναθηναϊκός 14, Γλυφάδα 13, Εθνικός 12, Χανιά 10, Χίος 8, ΠΑΟΚ 6, Πάτρα 5, Αρης Θ 4, Αρης Νικ. 2, Χαλκίδα 2.