Στις 10 π.μ. στην Ομόνοια η απεργιακή συγκέντρωση της Αθήνας. Σύσκεψη για την επιτυχία της απεργίας έκαναν χτες η Ομοσπονδία Τύπου - Χάρτου και η Πανελλαδική Ενωση Λιθογράφων
Κάθε εργάτης πρέπει να δει την απεργία ως μάχη που αφορά ολόκληρη την οικογένειά του (φωτ. από τη φετινή Πρωτομαγιά στην Αθήνα) |
Στην Αθήνα η απεργιακή συγκέντρωση θα γίνει στις 10 π.μ. στην Ομόνοια.
Τα σύνθετα καθήκοντα της απεργίας συζήτησε χτες και η Εκτελεστική Γραμματεία του ΠΑΜΕ. Ενταγμένη στις προετοιμασίες για την απεργία ήταν και η χτεσινή σύσκεψη που έγινε με πρωτοβουλία της Ομοσπονδίας Τύπου - Χάρτου και της Πανελλαδικής Ενωσης Λιθογράφων και τη συμμετοχή συνδικάτων, σωματειακών επιτροπών και γενικά συνδικαλιστών από τον κλάδο. Στη σύσκεψη τονίστηκε ότι η απεργία στις 11 Μάη αποκτά αποφασιστική σημασία και για τη μάχη της υπογραφής Συλλογικών Συμβάσεων με βάση τις σύγχρονες ανάγκες των εργαζομένων.
Οπως επισημάνθηκε, ο αγώνας για την υπογραφή κλαδικής Συλλογικής Σύμβασης, αποτελεί ζήτημα - κρίκο, μέσα απ' το οποίο, μπορεί να επιτευχθεί η παραπέρα οργάνωση και συσπείρωση των εργαζομένων σε ταξική κατεύθυνση. Εξάλλου, σημειώθηκε, το ζήτημα της υπογραφής της σύμβασης, δεν αφορά μόνο το ύψος του μεροκάματου, αλλά το σύνολο της ζωής των εργαζομένων του κλάδου. Ετσι, κλειδί για την επιτυχία, θα παίξει η δουλειά εργάτη τον εργάτη. Να υπάρξει συγκεκριμένος σχεδιασμός και δουλειά στα σωματεία, στα εργοστάσια. Στη σύσκεψη, δόθηκε ιδιαίτερο βάρος στην ανάγκη να μπουν κι άλλες δυνάμεις στη δράση, να σπάσει η μοιρολατρία και η τρομοκρατία, να μην επιτρέψουν στις δυνάμεις του εργοδοτικού - κυβερνητικού συνδικαλισμού να περάσουν την προπαγάνδα της εργοδοσίας στους εργάτες.
Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, αποφασίστηκε πως εκτός από την απεργία στις 11 Μάη, οι ταξικές δυνάμεις του χώρου θα προχωρήσουν σε παραπέρα κινητοποιήσεις με εναλλασσόμενες μορφές πάλης και κλιμακώνοντας με νέα 24ωρη απεργία, όταν κριθεί.
Ανάλογα συνεχίζονται οι προετοιμασίες και σε άλλους κλάδους. Ετσι: