ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Ζωντανός με ... Σπανούλη
Πέμπτη 24 Νοέμβρη 2011

Ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στον επόμενο γύρο κρατήθηκε χτες ο Ολυμπιακός που στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων στην Ευρωλίγκα επικράτησε της Μπιλμπάο στο ΣΕΦ με 88-80. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην κάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους στο πρώτο παιχνίδι (15π), ώστε να έχουν και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, ωστόσο με τη νίκη αυτή διατήρησαν το αήττητο εντός έδρας (3Χ3), κάτι που μπορεί να αποδειχθεί σημαντικό με βάση και το ευνοϊκό πρόγραμμα (ακολουθούν άλλοι δυο αγώνες εντός ΣΕΦ). Κορυφαίος των Πειραιωτών χτες ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που σημείωσε 29 πόντους (ατομικό ρεκόρ στη διοργάνωση), τους περισσότερες στην Δ' περίοδο όταν το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού και η Μπιλμπάο είχε το πάνω χέρι. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον Ολυμπιακό να λειτουργεί σωστά επιθετικά, ωστόσο τα αμυντικά προβλήματα να δίνουν δικαίωμα στη βασκική ομάδα να παραμένει κοντά στο σκορ (27-24 α' δεκάλεπτο, 45-42 ημίχρονο). Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, κυρίως με άμυνα ζώνης, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στη διαφορά (55-61, 60-64). Μέχρι να φθάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτιωμένος αμυντικά κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (77-70), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

ΠΑΟ: Ψάχνει την ...επιστροφή

Με στόχο να επιστρέψει στις νίκες μετά από δυο συνεχόμενα αποτυχημένα αποτελέσματα (ήττες από ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπάμπεργκ), ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται σήμερα στην Ισπανία με τη Μάλαγα (21.45 ΝΕΤ) για την 6η αγωνιστική του ομίλου του. Στόχος των πρασίνων είναι η νίκη που θα δώσει το δικαίωμα στους «πράσινους» να κλειδώσουν την υπόθεση πρόκριση, αλλά και ψυχολογική ανάταση για τη συνέχεια. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς χαρακτήρισε τον αγώνα ιδιαίτερα κρίσιμο για την ομάδα του, ενώ τόνισε ότι περιμένει τη Μάλαγα να εμφανιστεί βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ όταν και είχε χάσει.