Θανάσης Παπακωνσταντίνου |
Ακολουθεί την Τρίτη συναυλία του Θανάση Παπακωνσταντίνου, ενώ στις 28 ανεβαίνει η παράσταση «Αναζητώντας τον Αττίκ», σε σκηνοθεσία Σοφίας Σπυράτου. Μουσική έρευνα - κείμενα: Λάμπρος Λιάβας. Σκηνοθεσία - χορογραφία: Σοφία Σπυράτου. Στιχουργικά ιντερμέδια: Γιάννης Ξανθούλης. Παίζουν: Νίνα Λοτσάρη, Ευαγγελία Μουμούρη, Αλέξανδρος Μπουρδούμης, Αγγελος Παπαδημητρίου, Ακης Σακελλαρίου, Ζωζώ Σαπουντζάκη.
Στις 30 Αυγούστου το λόγο έχει ο «Περικλής» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ, σε σκηνοθεσία Γιάννη Χουβαρδά, επίσης από το Εθνικό Θέατρο. Μετάφραση: Διονύσης Καψάλης. Σκηνοθεσία: Γιάννης Χουβαρδάς. Παίζουν: Γιάννης Βογιατζής, Στεφανία Γουλιώτη, Γιώργος Κοτανίδης, Χρήστος Λούλης, Μανώλης Μαυροματάκης, Δημήτρης Πιατάς, Μαρία Σκουλά, Λυδία Φωτοπούλου, Μηνάς Χατζησάββας κ.ά.
Στις 31 Αυγούστου μια μουσική βραδιά με την πανσέληνο, με τη συμμετοχή της Μάρθας Φριντζήλα και του Τάκη Φαραζή, στον αρχαιολογικό χώρο της Ελευσίνας. Επεται συνέχεια το Σεπτέμβρη...