Κινητοποιήσεις χτες σε Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Βόλο και Τρίκαλα. Νέες παρεμβάσεις σήμερα και τις επόμενες μέρες
Από την παρέμβαση στο Νοσοκομείο Τρικάλων |
Αρχικά, οι διαδηλωτές συγκεντρώθηκαν στην πύλη του νοσοκομείου «Αγιος Δημήτριος». Με τα πανό και τα συνθήματά τους, κατήγγειλαν την εμπορευματοποίηση της Υγείας και απαίτησαν αποκλειστικά δημόσιο και δωρεάν σύστημα Υγείας - Πρόνοιας. Στη διάρκεια της κινητοποίησης πραγματοποίησαν μαζική εξόρμηση μέσα στο νοσοκομείο, σε εργαζομένους και ασθενείς, και συναντήθηκαν με το ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων του νοσοκομείου.
Στη συνέχεια, με πορεία και φωνάζοντας συνθήματα, κατευθύνθηκαν προς το νοσοκομείο «Γ. Γεννηματάς». Στάθηκαν στην πύλη του νοσοκομείου και διαδήλωσαν: «Οχι στα χαράτσια και τη φοροληστεία, θέλουμε δημόσια και δωρεάν Υγεία», «Μόρφωση, δουλειά, Πρόνοια, Υγεία, έξω οι επιχειρήσεις από τα νοσοκομεία» και «Δωρεάν Υγεία για όλον το λαό, για κάθε μετανάστη και ανασφάλιστο».
Κινητοποίηση έγινε χτες και στο Νοσοκομείο Βόλου, από τις Λαϊκές Επιτροπές Καραγάτς, Καλλιθέας, Χιλιαδούς, Αγίου Βασιλείου, Νέας Δημητριάδας, Νέας Ιωνίας του Βόλου, το Συνδικάτο Μετάλλου Μαγνησίας «Μήτσος Παπαρήγας», το Σύλλογο Συνταξιούχων ΙΚΑ Ν. Μαγνησίας και από το Δημοκρατικό Σύλλογο Γυναικών. Μεταξύ άλλων, αίτημα της κινητοποίησης ήταν να μην ισχύσουν τα νέα και να καταργηθούν τα παλιότερα μέτρα χαράτσια.
Από τη συγκέντρωση έξω από το νοσοκομείο «Αγ. Δημήτριος», στη Θεσσαλονίκη |
Συγκέντρωση διοργάνωσε χτες και η Γραμματεία Αχαΐας του ΠΑΜΕ, στις 12.30 μ.μ. στην 6η Υγειονομική Περιφέρεια.
Από τη συγκέντρωση στο Βόλο |