Από τις 7 το απόγευμα ξεκίνησαν οι ζωγραφιές, οι χειροτεχνίες, ακολούθησαν μουσικοκινητικά παιχνίδια και αθλοπαιδίες και το πρόγραμμα τελείωσε με παράσταση Καραγκιόζη. «Μέσα από αυτήν τη δράση επιδιώξαμε να αναδείξουμε την ανάγκη για ουσιαστική ψυχαγωγία μέσα από τη συλλογικότητα και το ομαδικό παιχνίδι. Αλλά και την ανάγκη για οργανωμένο αγώνα ενάντια σε όλες τις συγχωνεύσεις σχολείων, ενάντια στο κλείσιμο παιδικών σταθμών, ενάντια στις απολύσεις, αξιολογήσεις εκπαιδευτικών τόσο στο Περιστέρι αλλά και σε κάθε περιοχή της Ελλάδας», σημειώνει η ΚΟΒ Κέντρου Περιστερίου του ΚΚΕ, που απηύθυνε αυτό το κάλεσμα στους γονείς που συμμετείχαν στην εκδήλωση.