Για του λόγου το αληθές, σήμερα ο «Ριζοσπάστης» αποκαλύπτει ένα κείμενο που εδώ και δύο χρόνια έχει εντοπίσει το πρόβλημα ακριβώς εκεί που εκδηλώθηκε την περασμένη Παρασκευή. Το κείμενο αυτό δεν είναι όποιο κι όποιο. Είναι ο Στρατηγικός Σχεδιασμός του Αναπτυξιακού Συνδέσμου Δυτικής Αθήνας (ΑΣΔΑ) και συγκεκριμένα το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Δυτικής Αθήνας για τη χρονική περίοδο 2012 - 2014. Ο ΑΣΔΑ συγκροτείται από 8 δήμους της Δυτικής Αθήνας (Αγία Βαρβάρα, Αγιοι Ανάργυροι - Καματερό, Αιγάλεω, Ιλιον, Περιστέρι, Πετρούπολη, Χαϊδάρι, Φυλή). Το σχέδιο αυτό βασίζεται σε μελέτη που είχε γίνει από επιστήμονες ήδη από το 2010.
Συγκεκριμένα, στο Στρατηγικό Σχεδιασμό του ΑΣΔΑ αναφέρεται ως επιτακτική ανάγκη:
«Να προχωρήσει η διευθέτηση των ρεμάτων της Εσχατιάς, των παράπλευρων ρεμάτων της και του Χαϊδαρορέματος, να γίνουν τα αντιπλημμυρικά έργα και οι διαμορφώσεις αγωγών ομβρίων υδάτων, που είναι αναγκαία σε περιοχές όλων των δήμων».
ΜΑΚΡΙΝΑ |
Η εικόνα στο Καματερό αναδεικνύει τις εγκληματικές πολιτικές ευθύνες των κυβερνήσεων αλλά και των εκπροσώπων της Τοπικής Διοίκησης |
Ας δούμε συγκεκριμένα:
«Η περιοχή της Δυτικής Αθήνας θεωρείται από αντιπλημμυρική άποψη μια από τις δυσμενέστερες του Λεκανοπεδίου. Το πυκνό υδρογραφικό δίκτυο της περιοχής αποτελείται από σημαντικό πλήθος υδατορεμάτων που ξεκινούν από τις κλιτύες του Αιγάλεω όρους, αλλά και της Πάρνηθας και διασχίζουν τις αστικές περιοχές με τελικό αποδέκτη τον Κηφισό.
Στο σύνολο της περιοχής τα ανοικτά ρέματα είναι σήμερα πολύ περιορισμένα, λόγω των αντιπλημμυρικών έργων που έγιναν στις φυσικές κοίτες των ρεμάτων ή σε δρόμους που υπήρχαν κοντά σ' αυτές και οδήγησε σε πλήρη κάλυψή τους. Τα σημαντικότερα ρέματα που χρειάζονται διευθέτηση είναι τα ρέματα Ευπυρίδων και Εσχατιάς σε Καματερό και Αγίους Αναργύρους και το Χαϊδαρόρεμα στο Χαϊδάρι και το Περιστέρι.
Εξακολουθούν να υπάρχουν περιοχές στις οποίες υπάρχει πρόβλημα πλημμυρών μετά από έντονες βροχοπτώσεις. Τέτοιες περιοχές στο Περιστέρι είναι ο Αγιος Ιωάννης Θεολόγος και η Τσαλαβούτα, στο Χαϊδάρι είναι κοντά στο δάσος, στον υποσταθμό της ΔΕΗ και η Ιερά οδός, στο Καματερό είναι οι οδοί Καματερού, Γούναρη, Κ. Παλαμά».
Αυτό είναι το κείμενο του Επιχειρησιακού Προγράμματος του ΑΣΔΑ για την περίοδο 2012 - 2014 |