Ο Κύριλλος Παπασταύρου, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, μιλάει στην εκδήλωση |
Οι αγωνιστές και οι φίλοι, νέοι και άλλοι εργαζόμενοι απ' όλη την Ελλάδα, έφθασαν με πολλές δεκάδες πούλμαν και ΙΧ με τα Λάβαρα της ΕΑΜικής Αντίστασης και τις κόκκινες σημαίες. Στην εκδήλωση μίλησε ο σ. Κύριλλος Παπασταύρου, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και χαιρέτισε από μέρους της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ το μέλος της διοίκησης Γιάννης Ζαγγανάς. Τραγούδια της Αντίστασης ακούστηκαν από τη χορωδία της ΠΕΑΕΑ-ΔΣΕ Λάρισας.
Η εκδήλωση έκλεισε με την έγκριση ψηφίσματος με τις θέσεις και τα αιτήματα της ΕΑΜικής Αντίστασης. Ανάμεσα στα άλλα, καταγγέλλεται η ανιστόρητη επιχείρηση πλαστογράφησης της αληθινής Ιστορίας του Β' Παγκόσμιου Πολέμου με τη συκοφάντηση και την υποβάθμιση της συμβολής του Κόκκινου Στρατού και της ΕΣΣΔ, αλλά και των αντιστασιακών κινημάτων της Ευρώπης, όπου πρωταγωνίστησαν τα Κομμουνιστικά Κόμματα, όπως στην ΕΑΜική Αντίσταση της οποίας το ΚΚΕ ήταν ο εμπνευστής, καθοδηγητής και οργανωτής της. Καταδικάζεται, επίσης, η Ευρωπαϊκή Ενωση γιατί έχει κάνει κυρίαρχη ιδεολογία της τον αντικομμουνισμό και τιμά τους συνεργάτες των κατακτητών - φασιστών.
Μαζικότατη ήταν και φέτος, η συμμετοχή αγωνιστών και φίλων της Αντίστασης και του ΔΣΕ στην εκδήλωση της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ στο Γοργοπόταμο |