Eurokinissi |
Η δικαστική αίθουσα στις φυλακές Κορυδαλλού |
Ο Σ. Κασιμάτης τούς παρέδωσε το ψήφισμα με την κατηγορηματική αντίθεση που έχει εκφράσει ομόφωνα το Δημοτικό Συμβούλιο για τη διεξαγωγή της δίκης στον Κορυδαλλό.
Το ΚΚΕ από τις 27 του Μάρτη έχει φέρει το πρόβλημα στη Βουλή με Ερώτηση που κατέθεσαν οι βουλευτές του Κόμματος Δ. Μανωλάκου, Γ. Γκιόκας και Λ. Κανέλλη, απαιτώντας από τους υπουργούς Δικαιοσύνης, Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης η δίκη να διεξαχθεί στην αίθουσα του Εφετείου Αθηνών ή σε άλλο κατάλληλο χώρο στο κέντρο της Αθήνας, χωρίς βέβαια να γίνει αναβολή της ημερομηνίας έναρξής της.
Στο κείμενο της Ερώτησης αναφέρονται αναλυτικά οι λόγοι για τους οποίους οι κάτοικοι απαιτούν να επιλεγεί από την κυβέρνηση άλλος χώρος. Για παράδειγμα, η δικαστική αίθουσα βρίσκεται σε απόσταση λίγων μέτρων από 11 σχολικές μονάδες της πόλης, τρεις βρεφονηπιακούς σταθμούς και δύο αθλητικά κέντρα. Αυτό σημαίνει ότι η εντονότατη αστυνομική παρουσία που θα υπάρχει στο συγκεκριμένο σημείο, οι συγκεντρώσεις που έχουν προγραμματιστεί κατά τη διάρκεια της δίκης από διάφορους φορείς, θα επηρεάζουν την ομαλή διέλευση των μαθητών και μάλιστα σε περίοδο πανελλαδικών εξετάσεων. Επισημαίνεται ακόμα ότι ο χώρος της δίκης είναι πολύ κοντά στους τόπους «των εγκλημάτων των ναζιστών κατηγορουμένων της Χρυσής Αυγής (δολοφονία Φύσσα, δολοφονικές επιθέσεις κατά των συνδικαλιστών του ΠΑΜΕ στο Πέραμα και κατά των Αιγυπτίων ψαράδων) και δεν ενδείκνυται γενικά η πραγματοποίηση δίκης στον τόπο των εγκλημάτων».
Στην ερώτηση αναδεικνύεται ταυτόχρονα και το «πάγιο» αίτημα των κατοίκων για την απομάκρυνση των φυλακών από την πόλη.