Στιγμιότυπο από την εκδήλωση στα Χανιά |
Τόνισε, επίσης, πως το πιο σπουδαίο δίδαγμα είναι ότι ο φασισμός δεν μπορεί να καταπολεμηθεί οριστικά -όπως προκύπτει και από τις σύγχρονες εξελίξεις- αν δε χτυπηθεί η ρίζα του. Αν δηλαδή δεν τσακιστεί ο ίδιος ο καπιταλισμός, το σύστημα που τον γεννά και δεν εγκαθιδρυθεί στη θέση του η εργατική - λαϊκή εξουσία.
Στο Ηράκλειο, με μαζική συμμετοχή πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση της ΤΕ Ηρακλείου του ΚΚΕ, με ομιλητή τον Σ. Βασιλειάδη, Γραμματέα της ΕΠ Κρήτης του Κόμματος. Στο χώρο παρουσιάστηκε έκθεση αρχειακού υλικού για τη συμβολή των κομμουνιστών στη μάχη της Κρήτης και συνολικά την ηρωική πάλη των κομμουνιστών και του ΕΑΜικού κινήματος κατά τη διάρκεια της Κατοχής.
Εκδήλωση πραγματοποιήθηκε επίσης στο Ρέθυμνο, στο Μνημείο Πεσόντων Μαχητών στη Σοχώρα.