Ο Δ. Κουτσούμπας επισήμανε πως το ΚΚΕ έχει την πιο καθαρή στάση στο θέμα αυτό αφού καταψήφισε το 3ο μνημόνιο, μέσα στο οποίο εντάχθηκε το εν λόγω μέτρο, ενώ το υπερψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ, Ποτάμι, ΠΑΣΟΚ και ΑΝΕΛ. Επιπλέον, σημείωσε ότι οι αγώνες ενάντια στο μέτρο δεν πρέπει να περιοριστούν στην προσωρινή άρση του, οπότε θα επιβληθεί κάπου αλλού αντίστοιχη αύξηση του ΦΠΑ με τη μορφή των ισοδύναμων μέτρων, επιτρέποντας έτσι να περάσει στην ουσία από την πίσω πόρτα.
Τέλος, ανέφερε πως στο σήμερα το ΚΚΕ είναι στην πρώτη γραμμή του αγώνα για την ελάφρυνση της λαϊκής οικογένειας από το υψηλό κόστος της εκπαίδευσης των παιδιών της με αιτήματα που να καλύπτουν τις σύγχρονες ανάγκες.