ΛΑΜΠΟΡΑΛ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 76-82
Διπλασίασε τις επιτυχίες
Παρασκευή 8 Γενάρη 2016

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε χτες στη Βιτόρια και της Λαμποράλ με 82-76 για τη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου του στο ΤΟΠ-16, διπλασιάζοντας έτσι τις επιτυχίες του σε ισάριθμα παιχνίδια. Στην έδρα όπου είχαν υποστεί τη μια απ' τις δύο ήττες στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» χτες παρουσιάστηκαν τελείως διαφορετικοί από το τότε παιχνίδι. Αν και με διακυμάνσεις στην απόδοσή της, με ένα άψογο πρόσωπο μέχρι το 25' και λιγότερο καλό μετά αλλά δείχνοντας χαρακτήρα, η ελληνική ομάδα έφθασε στην πολύτιμη νίκη. Εξ αρχής με καλή άμυνα, σχεδόν αλάνθαστη (μόλις 4 σε 20') και υπερτερώντας των αντιπάλων της σε όλους τους τομείς (ριμπάουντ 17-19, κλεψίματα 3-6, ασίστ 3-9), η ελληνική ομάδα απέκτησε νωρίς διαφορά στο σκορ (18-24 στο 10'), την οποία συνεχώς αύξανε (29-37, 34-43 ημίχρονο) φθάνοντάς την στη μέγιστη τιμή της στα μισά της τρίτης περιόδου (38-55 στο 25'). Ωστόσο, η αμυντική βελτίωση των γηπεδούχων, τα λάθη από πλευράς Ολυμπιακού (7 μόλις σε ένα 10λεπτο) και οι λύσεις από τα περιφερειακά σουτ έδωσαν το δικαίωμα στη Λαμποράλ με ένα σερί 13-2 να μειώσει αρχικά σε 51-57 και 56-62 στο 30'. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο, έλεγξαν το ρυθμό και έχοντας ως κορυφαίο στην επίθεση τον Μάντζαρη, διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος.

ΠΑΟ: Να κάνει... σεφτέ στο σπίτι του

Με στόχο να προστατέψει το... σπίτι του αρχίζοντας από την πρώτη εντός έδρας υποχρέωση που έχει στο ΤΟΠ-16, ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί σήμερα τη Μάλαγα (ΟΑΚΑ 21.45 ΝS2) για τη 2η αγωνιστική του ομίλου του. Σκοπός των «πρασίνων» είναι η νίκη, που θα τους δώσει το δικαίωμα να ισοσκελίσουν την ήττα στην πρεμιέρα από τη Φενέρ εκτός και φυσικά να αποφύγουν τους... μπελάδες νωρίς νωρίς (σε περίπτωση δεύτερης ήττας). Ο κόουτς του «τριφυλλιού», Σάσα Τζόρτζεβιτς, αναφέρθηκε στη σημασία να διατηρηθεί το εντός έδρας αήττητο, επισήμανε πως δεν πρέπει να επαναληφθούν τα λάθη στην πρεμιέρα και χαρακτήρισε τη Μάλαγα επικίνδυνη ομάδα που χρήζει προσοχής, ιδιαίτερα στα ριμπάουντ που είναι το βασικό της όπλο.