Οι Αμερικανοί ... έκλεψαν το φινάλε του Μπολτ
Τρίτη 8 Αυγούστου 2017

Ανατροπές επιφύλαξε ο τελικός των 100 μέτρων των ανδρών, με την πρωτιά του Αμερικανού Τζ. Γκάτλιν
Με την πλέον άγνωστη θέση γι' αυτόν, την τρίτη, έμελλε να πέσει η αυλαία στη σπουδαία καριέρα του Τζαμαϊκανού σπρίντερ Γιουσέιν Μπολτ, που στο φινάλε της είδε τον μεγάλο του αντίπαλο, Αμερικανό Τζάστιν Γκάτλιν, να παίρνει την πρωτιά. Συγκεκριμένα, στον τελικό των 100 μέτρων, μόλις τη δεύτερη μέρα των αγώνων το Σάββατο, έμελλε να συντελεστεί και η μεγαλύτερη έκπληξη της διοργάνωσης. Ο Τζάστιν Γκάτλιν, 13 χρόνια μετά την επιτυχία και το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004, και έπειτα από την τιμωρία του για χρήση αναβολικών, κατάφερε με σπουδαία κούρσα να ξανανέβει στην κορυφή του αγωνίσματος, τερματίζοντας πρώτος με χρόνο 9.92. Ετσι ο 35χρονος Αμερικανός κατάφερε στο φινάλε της καριέρας του να σημειώσει την πρώτη νίκη απέναντι στον Γιουσέιν Μπολτ, σηματοδοτώντας με αυτόν τον τρόπο την αλλαγή «σκυτάλης» στην κορυφή των 100 μ. σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα από το 2009, όταν και την κατακτούσε συνεχώς ο Τζαμαϊκανός (2009 Βερολίνο, 2013 στη Μόσχα, 2015 Πεκίνο), με εξαίρεση το 2011 στην Νταεγού (είχε άκυρη εκκίνηση στον τελικό). Δεύτερος με χρόνο 9.94 ήταν ο επίσης Αμερικανός Κρίστιαν Κόουλμαν, και τρίτος με 9.95 ο Μπολτ.

Εκπληξη είχαμε και στον τελικό των 100 μ. των γυναικών, αφού η Αμερικανίδα Τόρι Μπούι πήρε την πρωτιά με χρόνο 10.85, κόντρα στα προγνωστικά που ήθελαν μεγάλο φαβορί την Τζαμαϊκανή Ελέιν Τόμπσον, η οποία τερμάτισε μόλις στην 5η θέση. Η πρωτιά της Μπούι ήρθε με συγκλονιστικό τρόπο, αφού κατάφερε στο ...νήμα να επικρατήσει της Μαρί Τζόσι Τα Λου από την Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία ήταν τελικά δεύτερη με 10.86. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Ολλανδή Ντάφνι Σκίπερς, που έκανε εξαιρετική εκκίνηση και ολοκλήρωσε σε 10.96.

Στον Μαραθώνιο, ο Τζόφρει Κιρουί από την Κένυα ήταν ο νικητής με χρόνο 2.08.27, αφήνοντας δεύτερο τον Ταμιράτ Ταλά από την Αιθιοπία με 2.09.40 και τρίτο τον Τανζανό Αλφονς Σίμπου με 2.09.51.

Ο Νεοζηλανδός Τόμας Γουόλς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία, με βολή στα 22,03 μ. Δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Τζο Κόβατς με 21.66 και τρίτος ο Κροάτης Στίπε Ζούνιτς με 21.46.

Αισθητή την παρουσία της στον τελικό του μήκους έκανε η Νότια Αφρική, αφού το χρυσό και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι αθλητές της, Λούβο Μανγιόνγκα με άλμα στα 8.48, και Ρασγουάλ Σαμάι με 8.32μ. Ανάμεσά τους μπήκε ...σφήνα ο Αμερικανός Τζάριον Λόουσον, που με 8.44 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.