Τις πρακτικές της διορισμένης από την κυβέρνηση Διοικούσας Επιτροπής του Αθλητικού Κέντρου κατήγγειλε το ΚΚΕ με Ερώτηση στη Βουλή
Η τοποθέτηση από τη διοίκηση του ΕΑΚ των τουρνικέ για εφαρμογή του απαράδεκτου μέτρου της μαγνητικής κάρτας, συν τοις άλλοις εγκυμονεί και πληθώρα κινδύνων για τους ίδιους τους αθλούμενους |
Αναλυτικά η Ερώτηση των βουλευτών του ΚΚΕ:
«Εδώ και έξι μήνες η διορισμένη από την κυβέρνηση Διοικούσα Επιτροπή του ΕΑΚ Λάρισας έχει εξαπολύσει μια άνευ προηγουμένου επίθεση στο δικαίωμα της ελεύθερης πρόσβασης στους αθλητικούς χώρους του Πυρήνα Α' στο Αλκαζάρ. Από την 1η Φεβρουαρίου, με πρόσχημα τον καλύτερο έλεγχο του χώρου, επέβαλε την είσοδο και έξοδο από τους χώρους του ΕΑΚ με τη λειτουργία ηλεκτρονικής πύλης (τουρνικέ) και την υποχρεωτικά καθολική έκδοση μαγνητικών καρτών, για τις οποίες απαιτούνται προσωπικά στοιχεία αθλητών, προπονητών, επισκεπτών, συνοδών.
Από την κινητοποίηση που πραγματοποίησε πρόσφατα στο ΕΑΚ Λάρισας η Επιτροπή Αγώνα για δημόσιες και δωρεάν αθλητικές εγκαταστάσεις για όλους |
Για να επιβάλει όμως αυτήν τη λειτουργία, για την οποία εξετάζεται σοβαρά και η νομιμότητά της, καθώς συγκεντρώνει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα χιλιάδων αθλητών (κυρίως ανήλικων) αλλά και των οικογενειών τους, έχει προχωρήσει από το καλοκαίρι σε κατασκευαστικές παρεμβάσεις στο χώρο, που επιδεινώνουν την ασφαλή λειτουργία των εγκαταστάσεων. Προχώρησε σε κλείσιμο των κεντρικών εισόδων - εξόδων στο στάδιο Αλκαζάρ, στο κλειστό γυμναστήριο και στην αίθουσα Βαρέων Αθλημάτων, με αποτέλεσμα να ανακύπτουν σοβαρά ζητήματα για την άμεση εκκένωση των χώρων σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης (πυρκαγιάς, σεισμού) ή άμεσης πρόσβασης Α' βοηθειών (ασθενοφόρου κ.λπ.).
Την ίδια στιγμή, απουσιάζουν βασικές υποδομές για την ασφάλεια των αθλούμενων, π.χ. απινιδωτές, ιατρεία με το απαραίτητο προσωπικό, ράμπες για ΑμεΑ κ.λπ. Επιπλέον, αυτές οι κατασκευαστικές παρεμβάσεις (κάγκελα, λουκέτα με αλυσίδες στις εξόδους) αποτρέπουν την άμεση πρόσβαση σε επισκέπτες ή συνοδούς αθλητών που θέλουν να παρακολουθήσουν ή να γνωρίσουν από κοντά τα συγκεκριμένα αθλήματα και ιδιαίτερα τα βαρέα, π.χ. πάλη, πυγμαχία, άρση βαρών κ.ά., τα οποία απομονώνονται ακόμη περισσότερο.
Σήμερα το ΕΑΚ Λάρισας λειτουργεί υποστελεχωμένο, καθώς έχει προσωπικό 13 υπαλλήλους, από 29 που θα έπρεπε να έχει, με λίγους μόνιμους εργαζόμενους και αρκετούς με 8μηνη σύμβαση, που μέχρι να προσαρμοστούν στις ανάγκες της υπηρεσίας φεύγουν, ενώ η χρηματοδότησή του έχει μειωθεί σημαντικά (από 1,6 εκατ. ευρώ το 2009 σε 712 χιλιάδες το 2018), με αποτέλεσμα να μην μπορεί να καλύψει ούτε τα στοιχειώδη.
Ολα αυτά είναι αποτέλεσμα των χρόνιων πολιτικών λιτότητας των εκάστοτε κυβερνήσεων, όπως και της σημερινής των ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ, αλλά και των μνημονιακών δεσμεύσεων, που δίνουν πόρους με το σταγονόμετρο και έχουν επιβάλει απαγόρευση προσλήψεων του αναγκαίου μόνιμου προσωπικού, με αποτέλεσμα οι διοικήσεις των ΕΑΚ να στέλνουν το λογαριασμό συνεχώς στα αθλητικά σωματεία, στους αθλούμενους και τις οικογένειές τους. Ενώ τα αθλητικά σωματεία "φυτοζωούν", καθώς δεν παίρνουν πλέον καμιά επιχορήγηση και προσπαθούν να λειτουργήσουν βγαίνοντας στη ζητιανιά των χορηγών, αλλά και από τις ελάχιστες συνδρομές των αθλούμενων και των οικογενειών τους.
Ερωτάται η κα υπουργός τι μέτρα προτίθεται να πάρει η κυβέρνηση ώστε: