FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Ανοιξε το δρόμο η ΑΕΚ
Πέμπτη 29 Μάρτη 2018

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο Φάιναλ 4 έκανε η ΑΕΚ, μετά τη χτεσινή της νίκη επί της Στρασμπούρ στο ΟΑΚΑ
Προβάδισμα πρόκρισης στο Φάιναλ 4 του FIBA Champions League πήρε χτες η ΑΕΚ, που στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά της διοργάνωσης νίκησε στο ΟΑΚΑ τη γαλλική Στρασμπούρ με 78-69. Ετσι η Ενωση πέτυχε το στόχο της για νίκη με ικανοποιητική διαφορά στο σκορ, και στις 4 Απρίλη θα πάει στη Γαλλία για τη ρεβάνς με στόχο να υπερασπιστεί ό,τι έχτισε χτες. Η διαφορά θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο ευνοϊκή για την ΑΕΚ αν δεν έχανε έδαφος στην 3η περίοδο, αν απέφευγε τα λάθη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, και κυρίως αν φαινόταν πιο προσεκτική στα ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα, παίρνοντας ώθηση και από τους οπαδούς της, που έδωσαν βροντερό «παρών» (περίπου 12.000 κόσμου βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ), ξεκίνησε δυναμικά (17-6) και είχε τον έλεγχο σε όλο το πρώτο μέρος, διατηρώντας σημαντική διαφορά στο σκορ (28-13, 33-24, 39-29). Το πρόβλημα στα ριμπάουντ, όμως, καθώς και η εξαιρετική απόδοση του Ράντολφ για τους φιλοξενούμενους, της στέρησαν διαφορά μεγαλύτερη των 8 πόντων στην ανάπαυλα (41-33).

Τα πράγματα ανατράπηκαν στην 3η περίοδο. Τα συνεχιζόμενα χαμένα ριμπάουντ, τα λάθη και το «μπλοκάρισμα» βασικών ατού της ΑΕΚ (Χάρις, Σάκοτα, Γκριν), σε συνδυασμό με το «ξύπνημα» του Ράιτ και τις βοήθειες του Λαμπεϊρί, έδωσαν το δικαίωμα στη Στρασμπούρ με ένα επιμέρους 24-14 να προηγηθεί 57-55 στο 30'.

Η ΑΕΚ αντέδρασε στην 4ο περίοδο, και με πρωταγωνιστές τους Πάντερ και Βασιλόπουλο «έτρεξε» ένα σερί 18-2 και μετέτρεψε το σε βάρος της 60-64 στο 34' σε 78-66 λίγο πριν το φινάλε, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 78-69.

ΑΕΚ: Πάντερ 15 (2 τρίποντα), Τζέιμς 6, Γκριν 8, Χάρις 12 (2), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 12 (2), Βασιλόπουλος 9 (2), Λαρεντζάκης 4, Μαυροειδής 5, Χάντερ 5.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Ινγκλις 6, Μποστ 9 (2), Ράντολφ 12 (2), Ράιτ 15, Ατκιν 4, Λαμπεϊρί 15 (1), Λόγκαν 7 (1), Μπίλαν 1.