Eurokinissi Sports |
Από τους πρωταγωνιστές της νίκης του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ ήταν ο Τζέιμς |
Μοιρασμένο ήταν το α' μέρος του χτεσινού 2ου τελικού. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα (15-11), για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-0, με μπροστάρη τον Λοτζέσκι, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου (32-27). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ανέκαμψε και με εύστοχα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Παπαπέτρου πήρε εκ νέου «κεφάλι» με 43-40.
Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του β' μέρους. Ο Παναθηναϊκός με καλή άμυνα κράτησε τους γηπεδούχους στους 7 μόλις πόντους στην 3η περίοδο, υποχρεώνοντάς τους σε βιαστικές επιλογές και λάθη. Ενώ επιθετικά, με πρωταγωνιστή τον Καλάθη και χάρη στην «αφύπνιση» του Τζέιμς, «έτρεξε» σερί 25-9 και απέκτησε διαφορά 13 πόντων στα μισά της 4ης περιόδου (65-52).
Στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε ο Ολυμπιακός να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Με λύσεις στην επίθεση από τους Μπράουν και Πρίντεζη και εκμεταλλευόμενος μια σειρά από λάθη του Παναθηναϊκού, μείωσε στους 3 (66-69) 1'20'' από το τέλος. Οι «πράσινοι» όμως άντεξαν και με δύο εύστοχες βολές του Σίνγκλετον μετά από φάουλ του Παπαπέτρου, σε συνδυασμό με μια κρίσιμη αποτυχημένη επίθεση του Ολυμπιακού με τον Σπανούλη, έφτασαν στη νίκη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 12, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛιν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Γουίλτζερ 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 5, Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 18 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέιμς 17, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Ογκαστ 4, Αντετοκούνμπο.