Ανακοίνωση του ΚΣ της Οργάνωσης, με αφορμή την ολοκλήρωση των εκδηλώσεων του 43ου Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή»
Να μην περάσουν οι εκβιασμοί και τα παραμύθια περί «δίκαιης ανάπτυξης»
|
Ο αυξανόμενος αριθμός προσφύγων και μεταναστών το τελευταίο διάστημα έρχεται για άλλη μια φορά να θυμίσει ότι το Προσφυγικό - Μεταναστευτικό θα οξύνεται όσο συνεχίζονται οι ιμπεριαλιστικοί πόλεμοι και οι επεμβάσεις στη Συρία, στο Ιράκ και αλλού. Τεράστιες οι ευθύνες ΕΕ - κυβέρνησης για τον εγκλωβισμό χιλιάδων μεταναστών και προσφύγων, αλλά και για τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης στα νησιά.
Στη μνήμη του συντρόφου ΑΛΕΚΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ, η οικογένειά του προσφέρει 3.000 ευρώ μέσω ΚΟΒ Θέρμης της ΤΕ Υπαίθρου Θεσσαλονίκης, στο ΚΚΕ.