Αποθρασύνθηκαν οι δυνάμεις καταστολής, που έχουν "στρατοπεδεύσει" για τα καλά στον Πειραιά. Προκλητική ήταν χτες η παρουσία αστυνομικών και ασφαλιτών στη Ζώνη, αλλά και στο ΕΚΠ, ενόψει της κινητοποίησης εργατικών σωματείων!
ΣΕΛ. 12
"Δε θα επιτρέψουμε οι επιλογές των ευρωπαϊκών πολυεθνικών, των βιομηχάνων, των τραπεζιτών, των εφοπλιστών, να μας αφανίσουν ως ανθρώπους", τονίζει η ΣΕΑ, καλώντας τους συνταξιούχους να πάρουν μαχητικά μέρος στις σημερινές συγκεντρώσεις
Με το σύνθημα "δε θα επιτρέψουμε να μας αφανίσουν", βγαίνουν ξανά σήμερα στους δρόμους του αγώνα οι συνταξιούχοι. Με παναττική πανσυνταξιουχική συγκέντρωση στις 10 πμ στην Κάνιγγος και πορεία στο υπουργείο Εθνικής Οικονομίας, καθώς και με συγκεντρώσεις την ίδια ώρα στη Θεσσαλονίκη,στην Καβάλα και σε άλλες πόλεις, λένε ΟΧΙ στην πολιτική των συντάξεων πείνας, του αυταρχισμού, της διάλυσης της κοινωνικής ασφάλισης και των εργασιακών σχέσεων. Απαιτούν την ικανοποίηση των αιτημάτων που επίμονα προβάλλουν εδώ και χρόνια, για ανθρώπινες συντάξεις, καθώς και την καταβολή άμεσα μιας επιπλέον σύνταξης, σαν μια ανακούφιση στην επιπλέον απώλεια που είχαν οι, ήδη αποδεκατισμένες συντάξεις, εξαιτίας της υποτίμησης της δραχμής.
Αυτό το περιεχόμενο δίνει στη σημερινή κινητοποίηση η Συντονιστική Επιτροπή Συνταξιουχικών Οργανώσεων,εκπρόσωποι της οποίας σε συνέντευξη Τύπου τόνισαν ότι οι οχτώ στους δέκα συνταξιούχους της χώρας μας ζουν κάτω από το επίσημο όριο φτώχειας! "Εμείς οι συνταξιούχοι δηλώνουμε ότι δε θα επιτρέψουμε οι επιλογές των ευρωπαϊκών πολυεθνικών, των βιομηχάνων, των τραπεζιτών, των εφοπλιστών, να μας αφανίσουν ως ανθρώπους",τονίζει η ΣΕΑ.ΣΕΛΙΔΑ 13
Παρά το έντονο παρασκήνιο που αναπτύχθηκε και χτες, με στόχο την υπονόμευση του αγώνα τους και την εξασφάλιση του ξεπουλήματος της τράπεζας με κάλπικες υποσχέσεις, οι εργαζόμενοι της ΙΟΝΙΚΗΣ συνεχίζουν μαχητικά την απεργία τους. Αποφασιστική κλιμάκωση ζητά η ΕΣΑΚ
Αποθρασύνθηκαν οι δυνάμεις καταστολής, που έχουν "στρατοπεδεύσει" για τα καλά στον Πειραιά. Προκλητική ήταν χτες η παρουσία αστυνομικών και ασφαλιτών στη Ζώνη, αλλά και στο ΕΚΠ, ενόψει της κινητοποίησης εργατικών σωματείων!
To KKE τάσσεται υπέρ της κατασκευής λιγνιτικής μονάδας της ΔΕΗ στη Φλώρινα, υπογράμμισε το ΚΚΕ χτες στη Βουλή, ταυτόχρονα, όμως, εξέφρασε σοβαρά ερωτήματα για την επίμαχη σύμβαση και ζήτησε τη συζήτησή της, με κάθε λεπτομέρεια
Συγκέντρωση στην πλατεία Κάνιγγος, στις 7 μ.μ., και πορεία στη Βουλή οργανώνει σήμερα η Συντονιστική Επιτροπή Φορέων και Συνδικαλιστών για την Κοινωνική Πρόνοια, ενάντια στο προωθούμενο από την κυβέρνηση αντιλαϊκό νομοσχέδιο
Οι κινητοποιήσεις των νοσοκομειακών γιατρών υποχρέωσαν τον υπουργό Κ. Γείτονα να υποσχεθεί διόρθωση για τα επιδόματα στις άδειες, αλλά οι γιατροί είναι επιφυλακτικοί μέχρι να εκδοθεί η νέα εγκύκλιος. Σήμερα η Γενική Συνέλευση της ΕΙΝΑΠ στο Νοσοκομείο "Σωτηρία"