Δεκάδες εκπρόσωποι εργατικών συνδικάτων, που συντονίζουν τα βήματά τους, διατράνωσαν χτες την αναγκαιότητα ενός πλατιού λαϊκού κινήματος για την παιδεία. 27 από τις 37 Ενώσεις Γονέων - Κηδεμόνων της Αττικής στο πλευρό του αγώνα των εκπαιδευτικών
Εξω από τη Βουλή, στις 6 το απόγευμα, έχουν δώσει το σημερινό τους αγωνιστικό "ραντεβού" καθηγητές, δάσκαλοι, μαθητές, γονείς, αλλά και εργαζόμενοι άλλων κλάδων, που έχουν κάνει και δική τους υπόθεση τον αγώνα των εκπαιδευτικών για πραγματική δημόσια και δωρεάν παιδεία, με μισθούς αξιοπρεπείς στους λειτουργούς της εκπαίδευσης των παιδιών του λαού.
Μέσα στη Βουλή, την ίδια ώρα, θα αρχίζει η εκτός ημερήσιας διάταξης συζήτηση σε επίπεδο αρχηγών κομμάτων που προκάλεσε το ΚΚΕ.
Παράλληλα, 27 από τις 37 Ενώσεις Γονέων της Αττικής δήλωσαν υπέρ της κινητοποίησης των εκπαιδευτικών. "Ναι" σε καθηγητές που θα γυρίσουν στα σχολεία με ψηλά το κεφάλι δήλωσαν και οι μαθητές της Αθήνας και του Πειραιά, που οργανώνουν για αύριο στις 12 το μεσημέρι παμμαθητικό συλλαλητήριο.Για ένα όσο το δυνατόν πλατύτερο λαϊκό κίνημα για την παιδεία αποφάσισαν χτες δεκάδες εκπρόσωποι εργατικών συνδικάτων και ανακοίνωσαν τα σχετικά επόμενα βήματά τους για την επόμενη βδομάδα. Με ιδιαίτερα μεγάλη μαζικότητα και με κύριο χαρακτηριστικό τη συσσωρευμένη οργή από τη στάση της κυβέρνησης, γίνονταν μέχρι αργά το βράδυ οι συνελεύσεις καθηγητών και δασκάλων, όπου συζητούνταν τα επόμενα βήματα της κινητοποίησης.
ΣΕΛ.
15 -
17