ΣΕΛ. 14
Παράσταση διαμαρτυρίας χτες στο υπουργείο Υγείας ενάντια στην παραπέρα υποβάθμιση και εμπορευματοποίηση της Υγείας και της Πρόνοιας, στο κλείσιμο μιας σειράς ιδρυμάτων και Κέντρων Ειδικής Αγωγής και ενάντια στις περικοπές σε φάρμακα, θεραπείες και υγειονομικό αναλώσιμο υλικό.
Νέα δέσμη μέτρων στήριξης του κεφαλαίου από κυβέρνηση - τρόικα. Ταυτόχρονα με το τσάκισμα των εργασιακών και ασφαλιστικών δικαιωμάτων και την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων, η κυβέρνηση προχωρά στην ταχεία υλοποίηση σειράς άλλων φιλομονοπωλιακών μέτρων, όπως η απελευθέρωση των αγορών (ηλεκτρική ενέργεια), κλειστών επαγγελμάτων (μεταφορές), σαρωτικές ιδιωτικοποιήσεις, παράδοση στο κεφάλαιο της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου κ.ά. Ετοιμος ο νέος «αναπτυξιακός» νόμος, ο οποίος θα προσφέρει ζεστό χρήμα στους «επενδυτές», φοροαπαλλαγές και απαλλαγές από ασφαλιστικές εισφορές. Την ίδια ώρα κυβέρνηση, αστικά ΜΜΕ, οι ίδιοι οι μεγαλοεπιχειρηματίες επιτίθενται στις απεργίες και επιδιώκουν την καταστολή τους. Θέλουν το σύνολο των εργαζομένων, λαϊκών στρωμάτων να δηλώνουν υποταγή στο ένα και μόνο αναγνωρισμένο «δικαίωμα»: Αυτό των καπιταλιστών να αυξάνουν ανεμπόδιστα τα κέρδη τους. Προκαλούν και πρέπει να πάρουν ενιαία ταξική απάντηση. Με συνεχείς ασταμάτητους αγώνες ενάντια στις συνέπειες της κρίσης, ανυπακοή στο ίδιο το σύστημα που τσακίζει την εργατική, τη λαϊκή οικογένεια. Καμιά αναγνώριση του μνημονίου και των χρεών από το λαό.
Η απόφαση του Πρωτοδικείου να απορρίψει την προσφυγή του απολυμένου από τα «Τζάμπο», κάνοντας δεκτά τα επιχειρήματα της εργοδοσίας, επιβεβαιώνει την ταξικότητα και το ρόλο της Δικαιοσύνης. Η επίκληση των κινητοποιήσεων από το Συνδικάτο Εμποροϋπαλλήλων, η αλληλεγγύη που εκφράστηκε από άλλα συνδικάτα, η επίκληση επίσης των συγκεντρώσεων του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ, που δεν είχαν καμιά σχέση με τη συγκεκριμένη περίοδο, δείχνουν την εμπάθεια προς τους εργαζόμενους που αγωνίζονται και την υπεράσπιση των επιχειρηματιών. Φαίνεται ότι και αυτά τα ελάχιστα δημοκρατικά δικαιώματα και ελευθερίες κουρελιάζονται, μπροστά στην υπεράσπιση των απαιτήσεων των εργοδοτών.