ΣΕΛ. 14
Να δυναμώσει η οργανωμένη άρνηση πληρωμής του χαρατσιού των λογαριασμών της ΔΕΗ
«Τα μέλη της ΚΝΕ "δίνουμε το χέρι μας" στους νέους της δουλειάς, του σχολείου και των σπουδών, στους άνεργους που νιώθουν ότι κάτι πρέπει να γίνει». Με αφορμή την επιτυχία του 38ου Φεστιβάλ, ανακοίνωση της ΚΝΕ για τις μάχες που έχουμε μπροστά μας.
Η αστική προπαγάνδα προβάλλει διαφωνίες ανάμεσα στα κόμματα της συγκυβέρνησης για τη συγκεκριμενοποίηση των νέων άγριων μέτρων ύψους 11,5 δισ. ευρώ, διαφωνίες που δεν έχουν σχέση με την ταξική υπέρ του κεφαλαίου ουσία των μέτρων, αφού ομονοούν στην ανάγκη εφαρμογής τους. Αλλωστε, η όποια προπαγάνδα περί ισοδυνάμων σημαίνει ότι όποια και αν είναι τα μέτρα ο λαός θα τα πληρώσει. Επομένως, οι αντιδικίες των κυβερνητικών συνεταίρων δεν έχουν σχέση ούτε με την αγριότητα, ούτε με το στόχο των μέτρων. Αυτά είναι συναποφασισμένα και σε κεντρικό επίπεδο με την ΕΕ. Εχει σχέση με το ποιος θα έχει το μικρότερο κόστος και πώς θα ελέγξουν τις λαϊκές αντιδράσεις ώστε να μη γίνουν πραγματικά επικίνδυνες για την πολιτική τους. Γι' αυτό ο λαός πρέπει να κάνει το μόνο που φοβούνται: Να πει «όχι» στις θυσίες που του επιβάλλουν για τα κέρδη του κεφαλαίου, με συμμετοχή στην πανεργατική απεργία για αντεπίθεση διαρκείας.
Για να φάνε φαγητό τα βρέφη που πηγαίνουν σε δημόσιους και ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς που χρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ, θα πρέπει οι γονείς τους να πληρώσουν επιπλέον τροφεία! Μέχρι τώρα, για όσα παιδιά είχαν ενταχθεί στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, οι γονείς τους δεν πλήρωναν ούτε ένα ευρώ, αφού όλο το ποσό για το κόστος των υπηρεσιών για κάθε βρέφος, καλυπτόταν από το ΕΣΠΑ.