ΣΕΛ. 25
Η καταιγίδα των μέτρων θα συνεχίσει, τα μέτρα θα μονιμοποιηθούν, ήταν προγραμματισμένα πριν την κρίση. Στην Ελλάδα υπήρχαν σημαντικές αντιστάσεις και δεν μπόρεσαν να τα περάσουν όλα
Χιλιάδες μικρομεσαίοι αγρότες βγαίνουν, με τα τρακτέρ τους, στους δρόμους, απαντώντας αγωνιστικά στη σφοδρή επίθεση που εξαπέλυσε εναντίον τους η τρικομματική κυβέρνηση. Το ΚΚΕ χαιρετίζει τις αγωνιστικές κινητοποιήσεις της αγροτιάς, σε όλη τη χώρα, ενάντια στην κυβερνητική πολιτική των μνημονίων, των φόρων και χαρατσιών, ενάντια στην Κοινή Αγροτική Πολιτική της ΕΕ.
Ο σ. Κώστας Πεντεδέκας ενίσχυσε με 5.000 ευρώ το Σ.τ.Α.
Η συγκυβέρνηση συνεχίζει να προκαλεί και να κλιμακώνει τον αυταρχισμό σε βάρος των εργαζομένων στις συγκοινωνίες και του δικαιώματός τους στην απεργία. Δεν κρατάει κανένα πρόσχημα. Κυριακάτικα βρήκε δικαστήριο να ανατρέψει προηγούμενη απόφαση που έκρινε την απεργία νόμιμη. Αλλά η πολιτική «νόμος και τάξη» έχει πολύ κοντά ποδάρια. Μπορεί προς στιγμήν να έχει δήθεν κάποιες επιτυχίες η κυβέρνηση, κάποιοι εργαζόμενοι να μην μπορούν, για παράδειγμα, να ξεπεράσουν το φόβο της επιστράτευσης και όλοι μαζί να σκίσουν τα σχετικά έγγραφα, παρά το δίκιο του αγώνα τους. Θα έρθει όμως η στιγμή - άλλωστε αυτό έχει δείξει και όλος ο 20ός αιώνας - που ολόκληρος ο λαός θα ξεπεράσει και το φόβο και όποιες συγχύσεις ή αυταπάτες έχει. Γιατί ο αγωνιζόμενος λαός, θα έχει πιστέψει όχι μόνο στη δύναμή του, αλλά ότι υπάρχει άλλος δρόμος ανάπτυξης, ότι υπάρχει άλλος δρόμος που οδηγεί στη δική του, την εργατική, τη λαϊκή εξουσία.
«Κάτω τα χέρια από το απεργιακό δικαίωμα των εργαζομένων. Φθηνές, ασφαλείς, αξιόπιστες, δημόσιες συγκοινωνίες». Το σύνθημα αυτό ήταν η προμετωπίδα της μαζικής και μαχητικής, αγωνιστικής κινητοποίησης που διοργάνωσε το ΠΑΜΕ το Σάββατο το πρωί στο κέντρο της Αθήνας. Στο μεταξύ, στην τροχιά της ποινικοποίησης των αγώνων παραμένει η συγκυβέρνηση.