Η βάρβαρη επίθεση, κεφαλαίου, συγκυβέρνησης, ΕΕ, που σταυρώνει καθημερινά τους ανθρώπους του μόχθου δεν είναι μοιραία. Ο λαός δεν πρέπει να περιμένει «μεσσίες» για τη σωτηρία του. Ούτε απ' αυτούς που του υπόσχονται πως θα κάνουν τους εκμεταλλευτές του, ευεργέτες του. Η εργατική τάξη, τ' άλλα φτωχά λαϊκά στρώματα, με την πίστη στην ανεξάντλητη, ακαταμάχητη δύναμή τους, με τους δικούς τους ταξικούς, πολιτικούς αγώνες για την κατάργηση των αφεντάδων, θα στρώνουν το δρόμο στη δική τους «Ανάσταση».
Ενα πλατύ άνοιγμα στους μαθητές, ένα βήμα για χιλιάδες νέα παιδιά να εκφραστούν πολύμορφα και να γνωρίσουν την ΚΝΕ, μία μοναδική ευκαιρία, για να αναδειχτεί ο πλούτος της μαθητικής καλλιτεχνικής δημιουργίας αποτέλεσαν τα Μαθητικά Φεστιβάλ της ΚΝΕ που έγιναν το προηγούμενο διάστημα σε όλη τη χώρα.