Τηλεοπτικές κάμερες παρακολούθησης των πολιτών (και των διαδηλωτών) αποφάσισε να εγκαταστήσει το υπουργείο Δημόσιας Τάξης στη Θεσσαλονίκη και η δημοτική αρχή της πόλης το αποκρύπτει
ΣΕΛ. 3
«Ούτε μια απόλυση, κανείς στην ανεργία»! Το σύνθημα φωνάχτηκε ξανά και ξανά χτες στους δρόμους της Αθήνας από τις εργάτριες της «ΣΙΣΣΕΡ - ΠΑΛΚΟ», που η πολυεθνική πετάει στο δρόμο με τις ευλογίες της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ. Η πολιτική της Ευρωπαϊκής Ενωσης για ενίσχυση της «ανταγωνιστικότητας», που σημαίνει τσάκισμα των εργατών, βρίσκει απάντηση στο δρόμο. Σε συναγερμό έχουν τεθεί οι δυνάμεις της ΚΟ Αθήνας του ΚΚΕ, ενώ ειδικό πρόγραμμα δουλιάς επεξεργάστηκαν οι κομμουνιστές της Βιομηχανικής Αχτίδας.
Προ των πυλών είναι η έντονα ρυπογόνα καύση των απορριμμάτων μετά τις χτεσινές δηλώσεις της υπουργού ΠΕΧΩΔΕ Β. Παπανδρέου και της Δημάρχου Αθηναίων Ντ. Μπακογιάννη
Συμμετοχή σε «δεξίωση» ήταν, κατά τον Τ. Γιαννίτση, η παρουσία του Ελληνα πρέσβη σε μάζωξη στην αμερικάνικη πρεσβεία στην Αβάνα..!
Τηλεοπτικές κάμερες παρακολούθησης των πολιτών (και των διαδηλωτών) αποφάσισε να εγκαταστήσει το υπουργείο Δημόσιας Τάξης στη Θεσσαλονίκη και η δημοτική αρχή της πόλης το αποκρύπτει
Μήνυμα αγώνα και αντίστασης στην αντιαγροτική πολιτική της ΕΕ και των εκφραστών της, καλείται να στείλει η αγροτιά της χώρας με το πανελλαδικό συλλαλητήριο που πραγματοποιείται μεθαύριο Δευτέρα στην Κέρκυρα. Την ίδια στιγμή, η κυβέρνηση, θορυβημένη από την απήχηση του καλέσματος της ΠΑΣΥ, απαγόρευσε επί τετραήμερο την κυκλοφορία και στάθμευση τρακτέρ και βαρέων μηχανημάτων στην πόλη της Κέρκυρας!
Το συλλαλητήριο, που διοργανώνει η Παναγροτική Αγωνιστική Συσπείρωση, με αφορμή την άτυπη Σύνοδο Υπουργών Γεωργίας της ΕΕ, αποτελεί έναν ακόμα σταθμό στο συνεχιζόμενο αγώνα της αγροτιάς, για την ανατροπή της ευρω-πολιτικής που την οδηγεί στη φτώχεια και το ξεκλήρισμα. Με το μαζικό «παρών» τους, οι μικρομεσαίοι αγρότες, κτηνοτρόφοι και ψαράδες θα διαμηνύσουν στους υπουργούς Γεωργίας της ΕΕ ότι η αντιαγροτική πολιτική που σχεδιάζουν και χαράζουν ή παζαρεύουν στα επίσημα συμβούλια (των Βρυξελλών) ή τα άτυπα (σαν αυτό της Κέρκυρας) δεν είναι αποδεκτή.