Αλέκα Παπαρήγα: Ο πλούτος παράγεται από τους εργαζόμενους και τον διεκδικούμε! Μας λένε ότι η ελληνική οικονομία αντέχει τα κέρδη, αντέχει να φεύγουν τα κεφάλαια από την Ελλάδα και να κάνουν επενδύσεις στο εξωτερικό, αντέχει την ανεργία, τη μερική απασχόληση, δεν αντέχει μόνο τις κατακτήσεις και τα δικαιώματα των εργαζομένων!
ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ 8 - 9, 11
|
Η μαζική συμμετοχή φοιτητών και σπουδαστών χαρακτήρισε και φέτος τις εκλογές στους συλλόγους των σχολών ΑΕΙ και ΤΕΙ όλης της χώρας, που πραγματοποιήθηκαν χτες. Δεκάδες χιλιάδες φοιτητές και σπουδαστές ψήφισαν χτες στη διάρκεια όλης της μέρας, ενώ, δεν έλειψαν διάφορες απόπειρες αλλοίωσης της θέλησής τους, με πρωταγωνιστές τη ΔΑΠ και την ΠΑΣΠ και η καλλιέργεια ενός κλίματος ανούσιας δικομματικής πόλωσης και φανατισμού. Θετικά καταγράφονταν η ανταπόκριση των φοιτητών και σπουδαστών στο κάλεσμα της Πανσπουδαστικής Κ. Σ.
Η μισή και κακοπληρωμένη δουλιά, θα ταιριάξει με το προετοιμαζόμενο, μισό και ακόμη χειρότερο απ' το σημερινό, σύστημα ασφάλισης και... προστασίας των εργαζομένων. Για να γίνουν τα τεράστια, ήδη, κέρδη της πλουτοκρατίας ακόμη περισσότερα και να ενισχυθεί η ανταγωνιστικότητά της. Αυτό το μέλλον επιφυλάσσουν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ στους εργαζόμενους και το λαό και το οικοδομούν καθημερινά, εναλλασσόμενα στην κυβερνητική εξουσία.
Κλιμακώνει την αντιλαϊκή επίθεσή της η κυβέρνηση, «πατώντας» και στην επαίσχυντη συμφωνία ΓΣΕΕ - ΣΕΒ για την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας