«Η Κοκκινιά θα μείνει στα χέρια του λαού, τις επιχειρήσεις σας στείλτε τες αλλού», βροντοφώναξαν οι Κοκκινιώτες και οι Κοκκινιώτισσες, κάθε ηλικίας, που πλημμύρισαν την πλατεία Αγίου Νικολάου της πόλης, πανηγυρίζοντας τη νίκη της «Δημοκρατικής Ενότητας», το βράδυ της Κυριακής |
Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, συμπλήρωσε η Αλέκα Παπαρήγα, καλλιεργούν τον ανταγωνισμό μεταξύ τους, αλλά λειτουργούν ως συγκοινωνούντα δοχεία, όπως φάνηκε στο β΄ γύρο, από κοινού με τις δυνάμεις που ενδιαφέρονται να μπουν στο παιχνίδι του κυβερνητισμού και εγκλωβίζουν τη λαϊκή δυσαρέσκεια στο δικομματισμό.
Ρεπορτάζ και τα αναλυτικά αποτελέσματα του β΄ γύρου των τοπικών εκλογών στις σελίδες 3, 6 - 17.
Οσο διαρκεί η πολιτική ιδιωτικοποίησης και υποβάθμισης της Παιδείας τόσο θα γεμίζουν οι δρόμοι του αγώνα από εργαζόμενους, εκπαιδευτικούς, μαθητές, φοιτητές. Ολοι μαζί θα συναντηθούν αύριο σε νέα πανεκπαιδευτικά συλλαλητήρια στην Αθήνα και δεκάδες ακόμα πόλεις, διεκδικώντας εκπαίδευση που να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες λαϊκές ανάγκες.
Οι γονείς, που βρίσκονται στο πλευρό των παιδιών τους και των δασκάλων τους, έκαναν χτες παράσταση διαμαρτυρίας στο υπουργείο Παιδείας. Παράλληλα, μια σειρά συνδικάτα παίρνουν πρωτοβουλίες έμπρακτης συμπαράστασης στους αγωνιζόμενους μαθητές, ενώ οι εκπαιδευτικοί απεργούν όλη αυτή τη βδομάδα.
Συντάξεις λιτότητας και για τα επόμενα χρόνια προδιαγράφει η κατάσταση που διαμορφώνεται στο ΙΚΑ, παρά τον επιχειρούμενο εξωραϊσμό των στοιχείων από το υπουργείο Απασχόλησης.
Την αναθεώρηση του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν συζήτησε χτες και ψηφίζει σήμερα η Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, δίνοντάς του και θεσμικό χαρακτήρα ως κοινοτικού κεκτημένου.