Αρχισαν οι δολοφονικοί αεροπορικοί βομβαρδισμοί του ΝΑΤΟ, χθες το βράδυ, ενάντια στη ΝΟ της Γιουγκοσλαβίας
Χιλιάδες εργαζόμενοι και νεολαίοι διαδήλωσαν χτες το απόγευμα στο κέντρο της Αθήνας ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της ΚΟ Αθήνας του ΚΚΕ και της ΚΝΕ και καταδίκασαν τις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις στα Βαλκάνια, όπως και την επικίνδυνη πολιτική υποτέλειας και υποταγής της ελληνικής κυβέρνησης.
Οι συγκεντρώσεις γίνονται στην Αθήνα, αύριο, Παρασκευή, στις 6.00 το απόγευμα, στα Προπύλαια του Πανεπιστήμιου και στις πρωτεύουσες των άλλων νομών.
Πρωτοφανές για τα πολιτικά χρονικά των μεταπολιτευτικών τουλάχιστον χρόνων, είναι αυτό που έκανε ο Αμερικανός πρέσβης, Ν. Μπερνς, να επισκεφτεί υπηρεσιακό παράγοντα - τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ - στο υπουργείο Εθνικής Αμυνας και να του μεταβιβάσει τις αμερικανικές απαιτήσεις για μεγαλύτερη ακόμα εμπλοκή της χώρας μας στη ΝΑΤΟική επέμβαση στο Κόσσοβο. Ο κύριος αυτός δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα. Μόνο πολιτικούς παράγοντες έχει δικαίωμα να συναντά για τέτοια θέματα. Κι αντί οι Ελληνες στρατιωτικοί να τον πετάξουν έξω με τις κλοτσιές, κάθονται και συνομιλούν μαζί του. Τελικά όντως, βρισκόμαστε στην εποχή Βαν Φλιτ. Και δεν τα έχουμε δει ακόμα όλα... ΑΙΣΧΟΣ!
Με φόντο το ξεπούλημα του πρώτου λιμανιού της χώρας, την ανεργία στην πόλη να έχει εκτιναχτεί στο 20%, με βασικούς παραγωγικούς κλάδους να συρρικνώνονται δραματικά και τους ναυτεργάτες να παίρνουν ακόμα πιο ομαδικά το δρόμο για τη μακρά ανεργία, ξεκινά αύριο το απόγευμα και το ετήσιο απολογιστικό συνέδριο του Εργατικού Κέντρου Πειραιά