Πέμπτη 23 Σεπτέμβρη 2004
ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΟΑΚΑ: Αντισφαίριση με αμαξίδιο 09.00-21.00. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΦΑΛΗΡΟΥ: Γκόλμπολ 09.00-21.45 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ: Επιτραπέζια αντισφαίριση 10.00-19.45 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ: Ιππασία 10.00-17.20, Σκοποβολή 09.30-13.10, 15.30-16.40 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΓ. ΚΟΣΜΑ: Ιστιοπλοΐα 13.00-14.00, 20.00-20.30. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΟΑΚΑ: Καλαθοσφαίριση με αμαξίδιο 08.30-23.45, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ: Κολύμβηση προκριματικά 09.00-16.00, τελικοί 17.00-21.00, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ: Μπότσια 10.00-16.15 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ: Ξιφασκία 09.30-17.30, Πετοσφαίριση καθιστών 15.30-17.30, Ποδόσφαιρο τυφλών 7Χ7 10.00-17.15, Ράγκμπι με αμαξίδιο 10.00-13.15, 17.00-20-15. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ: Στίβος προκριματικοί 09.00-13.00, τελικοί 17.00-22.31. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΔΕΚΕΛΕΙΑΣ: Τοξοβολία 09.00-18.50.

Ασημένιος ο Καραμηνάς

Η σταθερότητα στις βολές οδήγησε στη δεύτερη θέση του βάθρου τον Ελληνα αθλητή

Ενα ακόμη μετάλλιο στους 12ους Παραολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησαν χτες οι Ελληνες αθλητές. Ο Γιώργος Καραμηνάς κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη σφαιροβολία ανδρών της κατηγορίας F52 (αθλητές με κινητική αναπηρία) με καλύτερη βολή στα 8.51μ. Ο αθλητής από τον Αλμυρό Μαγνησίας επέδειξε μια σταθερότητα στις βολές και χαρακτηριστικό είναι ότι ουσιαστικά εξασφάλισε το ασημένιο μετάλλιο με τη δεύτερη βολή του. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Νεοζηλανδός Πίτερ Μάρτιν με 9.34μ και το χάλκινο ο Γερμανός Ρίκο Γκλάγκλα με 8.30μ.

Σπουδαία επιτυχία για τη χώρα μας σημείωσε ο Αριστοτέλης Μαρίνος, ο οποίος κατέλαβε την 4η θέση στα 100 μέτρα της κατηγορίας Τ38 (εγκεφαλική παράλυση), μένοντας εκτός βάθρου για μόλις έξι εκατοστά του δευτερολέπτου. Ο Ελληνας αθλητής ήταν τέταρτος με 11.70 σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ. Στα 100 μέτρα της κατηγορίας Τ12, ο Σταυρίδης συμμετείχε στο Β' τελικό για τις θέσεις 5-8, κατακτώντας τελικά την έκτη θέση με χρόνο 11.27, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Στον τελικό των 100μ γυναικών της κατηγορίας Τ36 (προβλήματα ισορροπίας) η Ελένη Σαμαριτάκη ήταν 6η με χρόνο 15.78. Στη δισκοβολία της κατηγορία F42 (ακρωτηριασμός στα κάτω άκρα) ο Θανάσης Δελληγιώργης ήταν 8ος με καλύτερη βολή στα 33.60.

Κολύμβηση

Μπορεί να μην κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο, εντούτοις η συμμετοχή και μόνο στον τελικό των 200μ ελεύθερο της κατηγορία S2 αποτελεί σημαντική επιτυχία. Ο λόγος για τους δυο Ελληνες αθλητές της κολύμβησης Αντώνη Κυμουνδρή και Γιώργο Καπελλάκη. Ο πρώτος κατέλαβε την 5η θέση με χρόνο 5.42.32 και ο δεύτερος ήταν έκτος με χρόνο 5.41.31.

Αρση Βαρών

Στην κατηγορία των 60 κιλών της άρσης βαρών σε πάγκο, ο Μωυσιάδης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κατακτώντας την 5η θέση. Ο 26χρονος, πρωταθλητής μας σήκωσε 165 κιλά στην πρώτη του προσπάθεια και έφτασε στη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του.

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Ελπίδες τελικού από Καντζά

Στα ημιτελικά των 200μ. της κατηγορίας Τ11 σήμερα το πρωί πήρε μέρος η Παρασκευή Καντζά, η οποία τερμάτισε 2η στη σειρά της (1η) με 28.57. Ο Ιωάννης Σταυρίδης ήταν 6ος στα 100μ. ανδρών Τ12. Η Αννα Τζίκα, νίκησε στον προκριματικό της τοξοβολίας, με 130 βαθμούς, την Πολωνέζα Βισλάβα Βόλακ που συγκέντρωσε 128 βαθμούς. Την ήττα με διακοπή (βάση του κανονισμού για πάνω από 10 γκολ διαφορά) από τη Γερμανία (13-3) γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των ανδρών. Στις γυναίκες η Εθνική μας υπέστη την ήττα από τη Βραζιλία 1-0.

Ισοπαλία 2-2 παραχώρησε η Εθνική Ελλάδος στο ποδόσφαιρο τυφλών 5Χ5 στην αντίστοιχη της Γαλλίας. Αποκλείστηκε από τον τελικό στο αεροβόλο τουφέκι ορθίως μεικτό (R4-10M-SH2) ο Παναγιώτης Γιαννούκαρης. Στο ατομικό της σπάθης ανδρών της κατηγορίας Β της ξιφασκίας με αμαξίδιο, ο Μανώλης Μπόγδος έφτασε μέχρι τη φάση των «16». Στο τριθέσιο σκάφος Sonar με σταθερή καρίνα οι Βασίλης Χριστοφόρου, Γιώργος Δεληκούρας και Νίκος Πατεράκης βρίσκονται στην 8η θέση.

Νέα ρεκόρ

Κατάρριψη παγκόσμιων ή παραολυμπιακών ρεκόρ είχαμε χτες. Στα 100μ. ανδρών της κατηγορίας Τ53, ο Χαμάντ Αλαντουανί από το Κουβέιτ σημείωσε νέο παραολυμπιακό ρεκόρ στους προκριματικούς, αλλά μετά το «έσπασε» ο Αμερικανός Τζόσουα Τζορτζ, τερματίζοντας σε 51.16. Στα 1.500μ. ανδρών της κατηγορίας Τ52, ο Αυστριακός Τόμας Γκεϊερσπίχλερ πέτυχε νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ με χρόνο 3:59.60. Ομως, επίσης δεν το χάρηκε για πολύ, αφού στη 2η σειρά ο Ισπανός Σαντιάγκο Σανθ το... συνέτριψε, τερματίζοντας σε 3:53.73. Στα 5.000μ. ανδρών της κατηγορίας Τ54, ο Γάλλος Ζοέλ Ζανό τερμάτισε πρώτος στην 1η προκριματική σειρά με επίδοση 10:24.37 και έκανε νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ. Παραολυμπιακό ρεκόρ και μάλιστα δύο φορές σημειώθηκε και στα 400μ. ανδρών της κατηγορίας Τ54. Αρχικά το «έσπασε» ο Ιάπωνας Τσόκε Γιασουόκα, τερματίζοντας πρώτος στην 2η προκριματική σειρά του αγωνίσματος με επίδοση 47.65. Ομως, λίγα λεπτά αργότερα το είδε να καταρρίπτεται από τον Ολλανδό Κενοΐ Φαν Γουίγκελ, ο οποίος ήταν πρώτος στην 3η προκριματική σειρά με 47.32.