Οπως σημειώνει ο Θύμιος Καρακατσάνης, «πρόκειται για αντιπολεμική σάτιρα, η οποία, εκτός του γέλιου που προσφέρει, κινεί τη σκέψη και τη συνείδηση του θεατή. Ο κωμικοτραγικός Σβέικ είναι ανιδιοτελής πατριώτης, ένας λαϊκός άνθρωπος, που με την άδολη "πανουργία" του αντιστέκεται στον παραλογισμό και την αγριότητα του πολέμου».
Η θεατρική διασκευή είναι του Σωτήρης Πατατζή, η σκηνοθεσία - επεξεργασία κειμένου του Γιώργου Ρεμούνδου, η μουσική του Γιώργου Τσαγκάρη, τα σκηνικά και κοστούμια της Κατερίνας Καρακατσάνη. Παίζουν: Θύμιος Καρακατσάνης, Γιώργος Παπαζήσης, Ολγα Πολίτου, Θόδωρος Συριώτης, Αλεξάνδρα Καρακατσάνη, Παναγιώτης Σακελλαρίου, Τάσος Πολιτόπουλος, Δημήτρης Γιαννακόπουλος, Δημήτρης Λιόλιος, κ.ά.
Ελλη Πασπαλά |
Εργο του Αιμίλιου Φρέρη |
Εργο του Γιώργου Κακουλίδη |
«Σικελικός Εσπερινός» του Βέρντι |